| ysgamor a întrebat:

Am cam multe carii, majoritatea in spatele dintilor din fata ..si-s marisoare.Mi-e urat sa ma duc la dentist, adica..ar trebui sa imi gaureasca parti mari din multi dinti... oare o sa-mi puna plomba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie urat. Cu cat astepti mai mult cu atat cariile se vor face mai mari si problemele se vor agrava. Momentul in care sa mergi la dentist va veni, fie acum fie cand nu vei mai putea de durere. Dentistii sunt pusi acolo sa trateze problemele dentare. Vad zeci de oameni cu probleme si mai grave decat ale tale, crede-ma ca nu stau sa te judece.
Si da, ti le va curata iar apoi ti le va plomba.

1 răspuns:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Normal ca iti pune plomba! mai multe plombe chiar! Se poate chiar sa iti scoata dintii care nu mai pot fii salvati si sa iti faca reconstructie!

Dar daca ti-e frica e okay vere.Asteapta sa vina zana maseluta sa te ajute!