| Magic1333 a întrebat:

Hei TPU, am o masea 'sparta' in interior si incepe sa se 'sparga mai mult,daca ma duc la stomatolog ce o sa imi fac,vreau sa diu pregatita sa stiu ce ma asteapta,o sa mi-o scoata sau imi va pune plomba, vreau fiecare pashappyFunda raspunsului corect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cât de degradată este măseaua happy

În general, dacă se poate, se plombează!
Îţi face anestezie, îţi polizează caria respectivă şi îţi plombează măseaua...

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dentistul va stii cel mai bine1
Daca este doar o gaurica si maseaua poate fi salvata, iti pune o plomba
Daca gaura e mai mare, probabil o va scoate.
In tot cazul, in ambele cazuri va face anastezie locala, nu vei simti nimic. Eventual un usor disconfort dupa.

| Iunix a răspuns:

Depinde, dacă măseaua e distrusă sau crăpată rău, atunci o să ți-o scoată. Dacă are o gaură în mijloc o să-ți pună o plombă.

| BlaaBlaa a răspuns:

Cel mai bine du-te la stomatolog el va stii exact ce procedura se potriveste mai bine pentru problema ta. happy

| Zwe a răspuns:

Iti va scoate maseaua, iti ia masurile pentru una noua, iti pune un fel de praf sa nu te doara [ calmant ] iar intr-o saptamana mergi sa-ti puna alta masea. [ In
cazul in care nu a fost de lapte ]

| Magic1333 explică (pentru Zwe):

Este de lapte maseaua
Atunci ce se va intampla?