| AnaBubbles a întrebat:

Hei TPU! Daca ai un singur partener sexual si dupa cateva luni iti apar simptomenele unei boli cu transmitere sexuala (dupa google), avand in vedere ca partenerul a fost testat si nu are nimic, care sunt sansele ca simptomele sa fie de la asa ceva? Multumesc! Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt foarte mari.

| mi25 a răspuns:

Ce cauti pe google? De ce nu te duci la o ghicitoare, ca aceasta iti spune ce boala este, originea ei si cu ine te-a inselat barbatul.
Doamneeee!

| AnaBubbles explică (pentru mi25):

Pentru simpla dvs liniste, era o boala cu transmitere sexuala. Si ce caut pe Google?! La ora 4 dimineata nu prea ai pe cine suna, nu-i asa?! Asa ca te interesezi cum poti: carti, pdf-uri, internet. Dar multumesc pentru timpul acordat pentru a-mi raspunde la intrebarea/problema mea.

| mi25 a răspuns:

Revin si-ti spun urmatoarele:
1. O boala cu transmitere sexuala (BTS) nu se manifesta in cateva ore. Anumite asemenea boli pot sta incuibate in aparatul femeii fara sa se transmita - saptamani intregi sau fara sa se manifeste chiar si luni.
2. Orice boala poate fi diagnosticata cu adevarat doar de medici. Chiar si acestia au nevoie, de multe ori, de analize, examinari paraclinice etc.
3. Nu ne-ai spus ce boala ti-a gasit medicul. Dar sunt boli care se transmit doar pe cale sexuala si acestea doar in anumite conditii. Altele se transmit pe cale parazitara, prin micoze in special, asa cum sunt herpesul sau candidoza. Ultima este o bala a zonelor intime, comuna ambelor sexe, care nu se vindeca niciodata complet si poate recidiva dupa perioade mai mari sau mai mici.

| MValentin a răspuns:

Acele simptome pot survenii si din cauza sistemului imunitar scăzut de exemplu sau chiar dacă tipul se spala cu săpun direct pe penis si nu se clătește îndeajuns de bine si automat in urma contactului sexual la un timp prinzi o mica infecție (in special mâncărime).
Sansele nu sunt neapărat sigure ca nu e nimic de la el, dar totuși e okay sa preciezi unui medic ginecolog in special: data ultimului act sexual, simptomele, daca si el o avut ceva respectiv etc...

| AnaBubbles explică (pentru MValentin):

Am fost la medic si mi s-a confirmat. Ne-am facut analizele amandoi. El negativ, eu pozitiva. Se pare ca e foarte posibil sa fi luat din piscina unde fusesem cu 3 zile inainte. Asta dupa lungi consultatii, verificari exact unde am fost si ce am facut in urma cu cateva zile si dupa multe analize. Multumesc mult pentru raspuns!

| andreidmbm a răspuns:

Buna,

Prima mare greseala este sa te orientezi dupa rezultatele date de google. Cand e vorba de cazuri medicale cel mai indicat e sa iei legatura cu medicul de familie. Daca cauti pe google, un simplu nas infundat poate fi de la o tumora pe creier.

Asa ca, inainte de a preciza ca e vorba de o boala cu transmitere sexuala, ia legatura cu un medic.

Daca ai "mancarimi", acest lucru poate fi chiar si de la faptul ca ati trecut poate peste preludiu, iar el a dat pe "uscat" si te'ai iritat.

| AnaBubbles explică (pentru andreidmbm):

S-a adeverit ce am gasit pe internet. Avand in vedere ca mi-a aparut noaptea, nu aveam pe cine sa contactez si eram speriata. Am verificat foarte bine, uitandu-ma si la poze din studii medicale etc. Dupa multe analize si consultatii mi s-a confirmat. Multumesc foarte mult pentru raspuns!

| Kiran a răspuns:

Informatiile in unele cazuri pot sa fie eronate, de exemplu, sa crezi ca ai o simpla raceala dar de fapt sa ai o alergie, recomandat este sa vizitezi un medic specialist in asta sau sa iti monitorizezi simptomele (daca nu sunt grave) timp de cateva saptamani

| AnaBubbles explică (pentru Kiran):

Dupa cum am spus, asta si urma sa fac. Sunt bine acum! Multumesc mult pentru raspuns!