| treispe a întrebat:

Hei, TPU! De aproximativ 5 ani am Vitiligo. Abia anul trecut am fost la un dermatolog pentru tratament si mi-a fost dat un gel, Vitix, care nu a rezolvat nimic. Pana vara asta petele au stagnat, nu ma deranjau atat de tare, insa de prin iulie au inceput sa se extinda din ce in ce mai mult. Am auzit de la cineva ca ar fi bine sa renunt la carne, ca m-ar putea ajuta lucrul asta. S-a confruntat cineva cu problema asta? Exista metode de a opri evolutia petelor? Dermatologul mi-a spus ca nu prea exista tratament pentru boala asta. Astept si parerile voastre. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ti-a dat un tratament care ti-a oprit raspandirea petelor si zici ca nu a facut nimic?
Are dreptate dermatologul, nu exista tratament sa scapi de vitiligo. Poti doar sa il opresti. Mergi la dermatolog pana gasesti un tratament care e bun pentru tine. Singurul lucru pe care poti sa-l mai faci pe langa asta e sa "ascunzi" petele, exista tot felul de creme ca niste fond de ten. Nu are nicio treaba carnea. Ba mai mult, daca nu te alimentezi echilibrat s-ar putea sa iti accentueze boala.

| treispe explică (pentru CuriousStuff):

Nu a oprit raspandirea petelor. Ele au stagnat cativa ani, dinainte de a ma duce eu la dermatolog.
Asa am sa fac. Multumesc pentru raspuns. happy

1 răspuns: