| anonim_4396 a întrebat:

De cativa ani ma confrunt cu o probema foarte urata,din aceasta cauza am intrat intr-o depresie urata! Urinez foarte des pe baza de stres. La inceput credeam ca am ceva infectie urinara,faceam tot felul de tratamente dar in zadar,eram la fel! La scoala nu ma pot concentra,nu mai pot sa invat nu ma mai pot bucura de viata! Parintii mei nu vor sa ma duc la un psiholog, m-am gandit sa iau pastile anti stres dar nu stiu ce sa fac! Ajutati-ma! Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| daisy22 a răspuns:

Depresia este o boala foarte grava...Insa cred ca stii din ce cauza esti depresiva! cum spunea si Roxy_Roxana_1996_hxh7 fii puternica, gandeste pozitiv! NU neaparat te vindeci de depresie doar cu ajutorul unui psiholog.Si in nici un caz sa nu iei acele medicamente, mai ales fara prescriptia unui medic, iti pot face mai mult rau decat bine! In primul rand fa multa miscare, in natura, daca stai numai in casa normal ca nu ai ce face si te tot gandesti...Nu uita: oricine poate avea un episod depresiv.Fii tare si mergi inainte! Concentreaza-te pe scoala, mai ales ca mai ai un an.Multa bafta

| Florinapopica a răspuns (pentru daisy22):

Nu pot sa mai gandesc, ma pierd si ma panichez! Nu mai stiu ce sa fac, plang in fiecare zi! Eu nu lipseam de la scoala niciodata si acum lipsesc in fiecare saptamana..Cand vad ca toti colegii si prietenii mei sunt bine doar eu am aceasta problema mai tare ma macin.

| Bull4ever a răspuns (pentru Florinapopica):

Poi da nu are rost sa te macini asa de repede, stai calma ca mai ai timp mai zici in luna aia de foc ai motiv sa fi stresata, dar acuma nu ai dc stai calma incearca sa scapi de stres gandeste pozitiv incearca sa faci cat mai mult efort fizic, deoarece acesta elimina o mare parte din stresul acumulat.
Sfatul meu principal pentru tine ar fi sa incerci sa te relaxezi sa te distrezi, pur si simplu sa incerci sa uiti de toate gandurile.

| Florinapopica a răspuns (pentru Bull4ever):

Tot timpul incerc sa ma gandesc la altceva si gandul tot acolo imi merge pe urma! Sper sa reusesc intr-un fel sa-mi inving frica si teama aceasta!

| Roxy_Roxana_1996_hxh7 a răspuns:

Depinde care este problema cu care te confrunti, cred ca ar trebui sa faci o pauza cu scoala cu tot sa incepi sa gandesti pozitiv si sa fii puternica, apoi ai sa vedi ca vei fi mai bine happy

| Florinapopica a răspuns (pentru Roxy_Roxana_1996_hxh7):

Nu prea pot sa fac o pauza cu scoala. Sunt ultimul an la liceu si trebuie sa ma pregatesc pentru bac si din aceasta cauza nu pot!