| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
Deci, sunt disperată. A venit primăvara cu soarele ăsta și eu nu pot purta fuste! Sunt îngrozită de felul în care arăt. M-am săturat. Deși știu că ar fi de ajuns să slăbesc 10 kg (ceea ce nu este mult, pentru că am mai încercat şi dădea roade )nu pot să mă împac cu gândul. Sunt mică de înălțime, am 1.63 și se văd mai multe kg decât sunt. Nu mai vreau să continui așa. Nici nu vreau să concep ideea să ajung la 70 de kg. ( Am 65 kg )
De 2 ani de zile spun „ Încep de mâine„. Nici nu am realizat cât de repede a putut trece timpul! Mai este puţin şi trec a9a. Nu vreau să rămân aşa. Mi s-a spus că e ok cum arăt, ca ar ma trebui doar 3-4 kg date jos dar nu e aşa!
Sunt genul de persoană care vrea de la ea să fie perfectă. Multe sunt zilele când dimineaţa, încep să plâng că nu stă o pereche de pantaloni pe mine cum aş vrea să stea.
Am încercat şi ştiu că pot să ţin un regim dar nu reuşesc. Ajung acasă ( eu învăţând de dimineaţă ) şi spun că nu are rost. Mă duc la frigider şi iau ceva nesănătos. Ştiu că mă pot abţine de la dulce, ştiu că pot bea doar apă, ştiu că pot mânca sănătos, dar de ce nu reuşesc să mă motivey deşi am ajuns în halul ăsta_

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| snAke3 a răspuns:

Regim :
-nu manca dulce, daca depasesti mai mult de 6 grame de zahar se pune ca grasime
-mananca multe fructe, ai zis ca iti plac dulciurile ei bine ia (pepene rosu, mandarine, lapte cu cacao)
Fa sport:
-mergi afara si fugi prin parc, parcare, strada pe unde poti
-in casa poti face genoflexiuni si sa SARI COARDA (mai bine fa afara doar in gazul in care ai o casa mare e mai bine laughing
-nu te gandi ca daca faci o genoflexiune sau 1-2 ore de sport o sa fi ca lumanarea cam 2-3 luni si o sa dai jos vreo 20 kg daca esti din SIBIU mergi la Biserica Sf. Ilie este un parc de fitness
-NU TE DA BATUTA happy Mult SUCCES

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu esti chiar asa de grasa precum te crezi tu, abtine-te de la manacarurile astea nesanatoase, du-te la sala sau alearga zilnic

| Almássy a răspuns:

1 luna am incercat sa nu mai mananc dulce, chipsuri, suc tot ce tine de astea dar nu a dat roade deloc. voiam sa renunt dar mi-am dat seama ca o fac pentru sanatatea mea, cred ca bagasem in mine destul ''aspartan'' din suc si dulciuri si a 2-a luna, surpriza - 3 kg.nu renunta, o faci pentru tine!

| mary4048 a răspuns:

La farmacie o tanara intreaba
-Aveti ceva pentru slabit?
-Da, raspunde farmacista
-Ce?
-Plasturi!
-Si unde se pun?
-Pe gura!
laughing))))))

| snAke3 a răspuns (pentru mary4048):

So si gasit cine sa rada de problemele altuia, fata vrea ajutor si tu razi, cat ai dat pe botox? laughing)

| mary4048 a răspuns (pentru snAke3):

Hahahaha..de unde bani pe botox? ..visezi? ..era un spirit de gluma, dar vad ca mai ales tinerii sunt mai incordati pe viata decat noi maturii.Ati ramas fara simtul umorului si va strofocati pentru probleme minore..habar nu aveti cu ce se mananca viata.

| InTell a răspuns:

Mananci ce iti vrea inima, dar putin. big grin

| MilenaIoana22 a răspuns:

Stiu sentimentul, si eu sunt exact ca tine dar putin mai motivata. Beau in continuare suc acidulat si mananc tot felul de dulciuri, dar de 1 luna si putin, aproape 2 incerc sa fac in fiecare zi, de 5 ori cate 20 sau mai multe ( depinde cate pot ) de abdomene, in total 100 pentru ca vine vara si vreau sa arat bine, iar de curand am inceput sa fac si alergare pe loc. De cand am inceput cu abdomenele, parca vad o mica mica schimbare. cand imi aduc aminte plec de la calculator si ma duc sa mai fac 20 de abdomene, ma intorc iar, fac ce fac si cand imi aduc aminte iar ma duc sa fac. Inca nu sunt motivata suficient, dar putina ambitie am. Vad si afara, si la TV si pe net fete slabe si ma gandesc " Eu de ce nu pot fi ca ele? ". Eu inca sunt mica si la varsta mea nu ar trebui sa imi pese de cum arat, dar cand vezi atatea fete la cat de bine arata ti se pune un nod in gat. Sfatul meu e urmatorul : mananca si bea ce vrei, dar cat de cat mai putin si fa cum ti-am zis mai sus, exact ca mine, cu abdomenele sau sacrifica-ti 1 ora sau jum de ora pentru a face putin sport. Funda? puppy dog eyes

| user2015 a răspuns:

Nu trebuie sa fi complexata de felul in care arati. Pentru a reusi sa ajungi la greutatea pe care o doresti, trebuie sa incerci sa iti schimbi stilul alimentar. Pentru inceput, incearca sa eviti alimentele prajite, grasimile de origine animala, dulciurile, bauturile pe baza de zahar si cele care contin acid. Ciocolata normala o poti inlocui cu cea amara(marci superioare, gen Schogetten), consuma painea de secara in locul celei albe, evita complet mezelurile. Iti recomand doua mese de peste pe saptamana. Prin perseveranta poti reusi. Sper ca te-am ajutat.