| Sclipirici a întrebat:

Dupa cat timp trec durerile cauzate de extractia de la masea? Simt ca mor! Am luat numai Nurofen pentru durere, numai ca ma lasa durerea cateva ore(3-4 ore) si dupa iar.Intr-adevar,am mers si pe afara prin frig...insa ma doare prea rau.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Poate sa te mai doara cateva zile.Continua cu antiinflamator si stai in casa, evita curentul. Daca nu trece pana luni trebuie sa mergi din nou, eventual pentru un tratament local.in caz de infectie postextractie.Iti doresc o seara linistita fara durere!

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Normal in maxim 2 zile.Incearca si ia o fiola de algocalmin este mai eficient.

| SandraM a răspuns:

Depinde de cit de adinca a fost radacina, de ce anestezie ti s-a facut, insa in primul rind, de corpul tau. Orice medicament care are in compozitie ibuprofen va diminua durerile (Nurofen, Biofen, Ibalgin, Advil, Modafen, Markofen - toate au exact aceeasi substanta activa, doar numele si pretul difera).
Atentie, aceste medicamente nu se "combina" cu alcool si nu se recomanda gravidelor - asta pentru cultura ta generala. happy Stai la caldura si incearca sa dormi. In somn durerea nu se resimte si ii dai organismului timp sa reactioneze. Nu bea nimic prea rece sau prea fierbinte. Sa te faci bine repede!

| Sclipirici explică (pentru SandraM):

Multumesc frumos!

| Sclipirici explică (pentru SandraM):

Poate fi alveolita, avand in vedere ca nu am putut manca nimic de aseara, nu am dormit mai deloc aseara din cauza durerii, ma dor si celelalte masele, putin urechea si capul? Sunt speriata... sa merg la doctor? Mi-e teama sa nu se agraveze...

| SandraM a răspuns (pentru Sclipirici):

Poate, insa e prea devreme sa te gindesti la asta. Este normal sa te doara si zonele invecinate, durerea iradiaza. Ce fel de molar ti-a scos? De minte? Nu uita ca molarii au 2 sau 3 radacini si 4 sau 5 cuspide... Cu cit a avut mai multe radacini, cu atit trauma produsa in extractie este mai mare, tesutul lezat mai mult si leziunea mai adinca si de aceea doare mai tare. Daca durerea ajunge sa fie insuportabila, mergi la un cabinet stomato care are program de urgente, Multa sanatate!

| Sclipirici explică (pentru SandraM):

Multumesc! Sincer, nici eu nu stiu ce ma doare.Ba ma doare partea cu extractia, ba ma doare numai in locul acela. Cert e ca nu pot deschide gura, nu am pofta de mancare, si acum nu mai e durere puternica, simt acolo ceva ce ma jeneaza si nu pot suporta.Imi zvacneste ceva si se intinde spre ureche.

| SandraM a răspuns (pentru Sclipirici):

Mergi urgent la medic, este posibil sa fi facut o infectie, Si nu lua antibiotice dupa ureche (aka dupa sfatul vecinelor)

| DeDe11 a răspuns:

Dureaza 72 de ore