Întrebare recomandată | Doareu2804 a întrebat:

M-au piscat doi tantari de picior si mi s-a umflat destul de tare, ce sa pun sa mi se retraga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Compresa cu apa rece sau gheata local. http://www.i-medic.ro/......de-tantari

| Artemisia a răspuns:

Gheata si ceva unguent special pentru asa ceva, gasesti la farmacie. happy

| RB26DETT a răspuns:

Propolis, vindeca foarte repede cam orice rana minora si este 100% natural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banana,aaa, serios

Răspuns utilizator avertizat
| SteinZer0 a răspuns:

Pune pe piscaturi niste suc de lamaie (cateva picaturi ajung).

| Vartolomei_Marionela_Si_Ioana_1972 a răspuns:

Pune frunza de patlagina. imi dai funda?

| BlackBi a răspuns:

Pune ceva rece, uda un servetel sau o bucata de material cu apa rece. si pune pe unflatura.

| Raulbootcamp a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara Fenystil Gel este bun

| Al3x4a a răspuns (pentru Raulbootcamp):

Da, fenistil gel e foarte bun am si eu.

| Raulbootcamp a răspuns (pentru Al3x4a):

Stiu tongue

| Raulbootcamp a răspuns (pentru Raulbootcamp):

Stiu ca este foate bun laughing

| Piersii a răspuns:

Otet

| ndjfmkf a răspuns:

Gheata si tii apasat pe piscatura pentru a se retrage

| love0910 a răspuns:

Pune o compresa cu apa rece si tine-o cam 5 minute, dupa da-te cu un pic de alcool medicinal (spirt) dupa ce ai facut asta poti aplica un unguent ca sa se vindece mai repede.

| IAmSam a răspuns:

Mixtura mentolata.

| adelynaade a răspuns:

Poti sa te dai cu o solutie din menta, am.incercat eu e excelenta!

| adelynaade a răspuns:

Sau fentisil gel

| nebunianuarelimite a răspuns:

Mai bine te duci la medicul de familie.

| MyPcNoYou a răspuns:

Incearca o crema mentolata. Este foarte ieftina si extrem de buna.

| andr3i29618 a răspuns:

Asa a patit un unchi de-al meu si in in 2 saptamani a murit

| Doareu2804 explică (pentru andr3i29618):

Daaa sunt sigura, uite ca eu inca traiesc! Dar ce sa faci, cand esti prost si viata-i grea

| Al3x4a a răspuns (pentru andr3i29618):

Vai, wow chiar a murit? Ooooo, nu imi pasa, ca eu am 15 muscaturi la fel si ia uite ca nu am mai murit, ai grija ca mori si tuwinking.

| NicoletaPopa a răspuns:

Poti incerca sa freci locul intepat cu pantrunjel. E foarte eficient. happy

| BulangiuXd a răspuns:

1.Te duci la farmacie, iei un tampon, dar din ala gen puța de vata.
2. Zgîrmi acolo cu un cutit pana faci o gaura de aproximativ 5 cm adancime
3. Infigi tamponul acolo si astepti sa se vindece.

Sau spirt. Poti sa dai cu spirt...

| Mariabrunetica a răspuns:

Ca sa se dezinfecteze locul ar fi cel mai bine si natural sa pui pe o vata putin spirtwinking la mine a mers... ORICUM nu iti face griji nu-i mare lucru!

| denisuca338 a răspuns:

Pai depinde, poate sa treaca doar ca pui ceva rece sau trebuie sa faci un consult la un medic, pentru ca sunt situatii in care este nevoie de o anumita crema de exempluwinking Noroc!

| RalucaRalu2001 a răspuns:

Cu iaurt! Vorbesc serios!

| srlmurree a răspuns:

Sperma

| Deea74 a răspuns:

Poti folosi mixtura mentolata.