| Panteraa a întrebat:

Se poate să ai intoleranță la laptele de soia? Am consumat o bună perioadă acum 5 ani și mi-a plăcut foarte mult, acum am început să consum de 2 zile din nou și mă doare burta, dar nu îmi dau seama dacă poate să fie de la el sau de la altă mâncare ce am mâncat zilele astea. Întreb pentru că nu aș vrea să îl scot iar din meniu în caz că nu e din vina lui, mai ales că îl consum zilnic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că nu este 100% lapte de soia. Citiți cu atenție eticheta diverselor mărci care comercializează un astfel de produs și vedeți care este conținutul de soia. De asemenea, vedeți câte E-uri, zahăr, conțin.

| Panteraa explică (pentru romeo78):

Am căutat să îl iau pe cel mai bun și natural. Sunt foarte atentă de fiecare dată când cumpăr

| romeo78 a răspuns (pentru Panteraa):

Din păcate, în România, oficial recunoscut, nu vin produse de calitate superioară, pentru a păstra un preț convenabil.
Vă garantez, că aceeași marcă o cumpărați din străinătate, chiar de la unguri, față de aceeași marcă comercializată în România, este o diferență de la cer la pământ.
Reclama este sufletul comerțului.
Sunt prea cu traducerea aplicată peste cea originală. Fotografiați traducerea, apoi o înlăturați și veți vedea că nu s-a tradus totul, conform cu originalul.

| Panteraa explică (pentru romeo78):

Sunt în Marea Britanie, nu în România.

| TheGentleman a răspuns:

Da, poți avea intoleranță la soia. Încearcă migdalele

| Robeeert1 a răspuns:

Poate fi și de la altceva, cel mai bine renunți la el câteva zile și după il încerci, dacă și atunci te simți rău este posibil să fi dezvoltat în timp o intoleranță. Poți să-l înlocuiești cu lapte de migdale, lapte de ovăz, lapte de cocos, lapte de orez - toate sunt similare.