| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,vin cu o problema,poate ca nu e cel mai in regula sa cer astfel de sfaturi pe acest site,buut,incerc,poate totusi este cineva in situatie sau a fost,sunt o tanara domnisora, cu inaltimea de 1.71 si 47 kg,problema este ca ma simt complexata de acest ¨defect¨ caci asa il consider eu,desii toata lumea aa mai bine slab decat gras,nu e chiar asa,nu ma simt bine sa fiu asa,imi e rusine sau ceva de genul nici nu stiu,am o alimentatie variata,dar nu ma ingras,sunt zile in care mananc putin si slabesc foarte repede,vizibil.Mai sunt si stresta,nervoasa,nelinistita,nefericita, din cauza problemelor pe care le intampin mai nou de zi cu zi, incep sa cred ca acestea sunt motivele pentru care nu ma ingras,dar imi doresc enorm sa ma ingras, am si fumat dar nu mai fumez de 3 luni,si cand pun un kg se pune pe burta,din cauza inaltimii am picioarele foarte lungi si slabe,recomandati-mi o alimentatie corecta,cum as putea sa fac fata nervilor, acestor probleme psihice. Sau orice sfat este bine venit! Funda si multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Ar trebui sa consulti totusi un doctor, daca spui ca slabesti vizibil cand mananci putin poate ai ceva probleme cu glanda tiroida si trebuie sa-ti rezolvi hormonii prima data, apoi te ocupi de ingrasat. Altfel tot amani si incerci dar tot la doctor ajungi.
Si sfaturi sa te ingrasi dupa ce iti faci niste analize, pot sa-ti recomand carbohidrati multi. Sunt principala sursa de energie a organismului iar daca la micul dejun mananci paine, la pranz cartofi, la cina paste sau orez si ai o activitate fizica moderata, nu ai cum sa consumi acea energie furnizata de atatia carbohidrati, si se va depune. Nu te apuca de grasimi si prajeli ca iti strici sanatatea si se vor pune doar pe burta. Rontaie mereu alune, nuci, migdale, seminte dar crude, avocado.
Banuiesc ca esti nefericita din cauza complexului ca esti slaba, gandeste-te daca aveai 80 kg ca iti doreai sa fi slaba, astia suntem, mereu dorim ce nu avem. Am cunoscut persoane la care le placeau fetele de 40kg, sa fie doar oase, deci invata sa te placi tu pe tine.

| Archangells a răspuns:

Buna. Cel mai indicat este sa intrebi un medic nutritionist. Parerea mea e ca trebuie sa inveti sa iti controlezi psihicul. Corpul uman e modelat de emotii. Fiecare emotie activeaza si dezactiveaza gene, face celulele sa primeasca mai multa hrana, oxigen, apa si prin urmare sa produca energie, le face sa se multiplice sau sa se reduca. Totul este o bucla trup-minte-suflet. Auzi anumite vorbe, vezi atitudini in familie sau la cei din jur care iti dau emotii ngative, le inglobezi in structura ta psiho-mentala si le traiesti in fiinta ta. Incearca sa te detasezi de modelele vechi de gandire negativa, tristete, neacceptare persoanala si a celor din jur. Iarta, iubeste, multumeste vietii si lui Dumnezeu ca existi, fii recunoascatoare pentru tot, cauta sa gasesti binele din orice experienta si hraneste-ti sufletul inainte de toate. Roaga-te, fa sport, citeste lucruri pozitive care sa iti dea incredere in tine. Trup-ai grija ce mananci, cauta hrana bio fara euri, apa de izvor daca esti sensibila, Minte-ai grija ce ganduri ai, incearca sa umpli mintea cu lucruri frumoase, si Sufletul cu rugaciune sau arta sacra de preferat, daca nu, opera, teatru, un film bun, muzica frumoasa. Si nu in ultimul rand, ai grija cata energie cedezi oamenilor. Daca ai prieteni cu energie negativa, vor tinde sa te descarce si o sa fii mereu slabita. Conecteaza-te la Dumnezeu si te incarci. Altfel, incearca sa dormi bine si relaxata. Bea un ceai de lavanda sau lapte inainte de somn. SI iubeste tot ce poti. Apa, norii, soarele, viata, oamenii cu defecte, oamenii tristi. Iubirea invinge tot. Amin!

| Thealexis a răspuns:

Eu cred că ești o norocoasă că ai 47 de kilograme la 1, 71 înălțime. Poartă fustițe și rochii, stresează-te mai puțin (problemele cu adevărat importante apar abia când ești la casa ta, când ai copii, când te părăsește soțul, când n-ai bani de facturi), mănâncă echilibrat și nu-ți face griji, după 20-25 de ani o să te mai „împlinești", dar o să îți placă să vezi că vei arăta foarte bine în timp ce alte fete de vârsta ta vor fi deja plinuțe la acea vârstă. Faptul că ești slabă e datorat metabolismului tău rapid, nu nervilor. Apropo, de ce ești nervoasă și nefericită?

| Faranume1111 a răspuns (pentru Thealexis):

Complicaat,nu sunt inca casatorita, locuiesc cu prietenul meu de 3 ani,la el,iar schimbarilee prin care am trecut in acest timp m-au afectat destul de mine, mai ales ca am o mama temperamentala, parintii imi sunt despartiti, cu tatal nu vorbesc.In urma cu ceva timp am fost plecati in Spania din cauza,ca aici in Romania nu iti permiti aproape nimic,sa traiesti doar iar acolo probleme peste probleme din cauza parintilor prietenului meu,asa ca ne-am intors in Romania,aici altele,cum am venit in tara parintii lui au inceput sa fie invidiosi pe mine pentru caa fiul lor a venit cu mine si nu a ramas cu ei,ei incercand diferite modalitati sa ne desparte,printre care m-au sunat mi-au zis sa imi fac bagajul sa plec,de multe ori prietenul meu nu imi lua apararea necesara sa zic asa,locuim cu bunicaa lui iar din partea ei alte lucruri pe care le face sa imi faca rau gen imi zice ca aa platit slujbe si mai plateste,si cearta cam tot timpul si ma afecteaza caci el nu este langa mine sau cel putin asa simt, nu ma sprijina cu nimic ne certam din cauza lipsei banilor,prin lucrurile pe care le face fata de mine,nu avem nici posibilitatea sa ne mutam din cauza salariiilor foarte mici,nu zic ca eu nu gresesc,dar atat i-am cerut ca familia lui sa imi deaa pace,atat. Simt ca nu e omul cu care as vrea sa traiesc,sa il am langa mine o viata intreaga, pe zi ce trece ma simt tot mai dezamagita, tot mai singura, simt o durere in suflet pe care nu o pot exprima in cuvinte, de cand am prieten mai am o singura prietena cu care vorbesc ce ma mai doare, in rest nu am pe nimeni...

| Padure_Petronela_Roxana_1995 a răspuns:

Mergi la un psiholog pentru a-ti rezolva problemele cu care te confrunti iar dupa aceea medicul de familie te poate indruma mai departe despre ceea ce trebuie sa faci ca sa iei in greutate sau sa mergi la un nutritionist
un sfat din partea oamenilor de rand nu poate fi la fel de folositor ca un sfat din partea unui medic. aceasta este parerea mea

| IulianCreativ a răspuns:

Buna sunt aci ca să ajut, să începem.
Nu trebuie sa fi jenată de corpul tau nu ai dc fiecare suntem diferiți unii ne îngrășăm mai greu alți mai usor.
Eu de exemplu am început să mă îngraș după ce m-am oprit din crescu.
Așa că nu fi neliniștită traiesteti viața și vei vedea că vine totul de la sine.
Succes.