| Chanel1 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa slabesc. Am 17 ani ( in martie 18 ), 1.63 si 60 de kg si vreau sa slabesc.
Dar vreau sa slabesc sanatos, nu cu diete ca de la alea ma ingras iar.
Eu nu beau sucuri, nu mananc dulciuri si beau tampenii so restul.
Mananc sanatos, dar vreau mai multe sfaturi ce sa fac. Ce aliemente m ar ajuta la slabit, cum sa fie portiile cu aproximatie, chestii de genu. Fac si sport. 6 zile pe saptamana. Fac kangoo jumps, zumba si bicicleta.
A si cum ar trebui sa ma cantaresc corect?
De rezultate cum imi dau seama?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu cred că ai citit, documentat! Acum nu mai slăbiți, pentru că organismul a intrat în autoconservare! Adică, face depozite de grăsime, rezerve energetice ținând cont de faptul că practicați sporturi cu un consum energetic ridicat! Dacă nu ar fi așa, la sporturile pe care le faceți, într-o lună de zile ați fi poate moartă! Căutați un nutriționist care să vă facă analize, să vă stabilească un regim alimentar și sportiv adecvat!
Altfel, sunteți un Don Quijote care se luptă cu morile de vânt!
Și, mai luați în considerare, un factor important! Sunteți în creștere, organismul nu și-a încheiat dezvoltarea!
Nu știu de unde această nebunie cu slăbire la 17 ani!

| gratargratar a răspuns:

Esti aproape de greutatea ideala. Nu vad de ce ai mai vrea sa slabesti. La varsta si inaltimea ta, greutatea ideala este in jur de 55-59 kg.

Ca sa-ti mentii greutatea, tinand cont de activitatea sportiva pe care o faci, trebuie sa consumi 2000 calorii pe zi maxim. Daca vrei sa slabesti usor, te duci spre 1700 calorii/zi.

Caloriile ti le poti calcula singura. Scrie pe fiecare produs cate calorii contine.
Si tine minte: 1000 calorii = 1kCal

Daca te mentii la greutatea pe care o ai, este bine.

| georgianaanonim1 a răspuns:

Eu am 1, 60 si din pacate pentru mine 54 de kg. Eu vreau sa ma ingras. Oricarui fete ii sta mai bine plinuta, se aseaza altfel hainele pe ea si ai cu ce te mandri. Esti frumoasa oricum daca vrei sa slabesti 5/10 kg nu te sfatui. 2/3 kg da, dar mai mult nu. iti va fi foarte greu sa te ingrasi la loc. Eu m-am pus prin clasa a 8-a parca sa slabesc desi nu eram grasa, alergam mult, mancam iaurturi mai multe
fructe si mai putina mancare. Iar acum imi este greu sa ma ingras.
ai grija de tine.