| BettyBeatrice01 a întrebat:

Hei! Vă rog, mă puteți ajuta?
De aproape 3 săptămâni am o tuse seacă care apare cel mai frecvent dimineața și noaptea, dar și atunci când temperatura se modifică.
Am citit și m-am interesat despre asta iar de câteva ori am observat că se poate vorbi despre astm bronșic. Știu că la astm apare si o respiratie șuierătoare pe care eu nu o am, dar cică nu mereu apare și depinde de pacient, în rest cam am simptomele unui posibil astm bronșic
Mă întreb dacă e posibil. ( Am uitat să menționez că am 15 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cate tigari fumezi?

| giulia283 a răspuns (pentru darrio2007):

Fumezi? Si de cand?

| darrio2007 a răspuns (pentru giulia283):

Pe mine ma intrebi sau pe cea care a postat intrebarea? Pentru curiozitatea ta, da, eu fumez, de la 15 ani.

| giulia283 a răspuns (pentru darrio2007):

Scuze nu mi am dat seama. Am vrut sa l intreb pe cel care a pus intrebarea. laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru giulia283):

Nici o problema. Si eu mai gresesc.

| BettyBeatrice01 explică (pentru giulia283):

Fumez pasiv de când m-am născut, dar eu nu am fumat nici măcar odată.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este astm, deoarece nu ai fost bolnava in trecut cu plamanii, atat de grav, incat sa fii declansat astmul.
Pare a fii o infectie bacteriana, care poate fii eradicata intr-o saptamana, daca faci inhalatii cu aburi fierbinti, in care ai pus cativa stropi de ulei de eucalipt, de 2-3 ori pe zi, timp de 7 zile.
Este foarte efectiv si se observa o imbunatatire de la o zi la alta.
http://www.taifasuri.ro/......8-feb-2015
http://www.ziare.com/......ii-1080386
https://www.click.ro/......e-bronsite
Sanatate maxima!

PS Eu personal am facut inhalatii cu eucalipt, fiind sceptica la inceput, dar am rezolvat o tuse in cateva zile, care ma chinuia de 2 luni. Merita incercat, pentru ca da rezultate vizibile in cateva zile, imbunatatiri aparand de la o zi la alta.

| BettyBeatrice01 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a răspuns (pentru Violleta2022):

Ajutați-mă va rog. Am cautat peste totel. Nu știu ce sa zic. De 2-3 săptămâni numai sunt eu. Tușesc foarte tare, respir foarte greu, obosesc foarte repede, si dacă stau. De frica sa nu fiu diagnosticat cu astmul nu m-am dus la doctor. Dar abia poimâine doctorul este de garda. Am auzit recent ca este un virus în aer. Nu fumez, și joc fotbal la echipa orașului, dar cu oboseala asta numai pot. Va rog. Nu am avrut nîți odată probleme cu plămânii. Se poate sa am astm?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Nu! daca nu ai avut probleme cu plamanii in trecut, nu ai cum sa fii facut astm.
Dar poti sa ai o infectie pe trahee sau la plamani, daca continui sa tusesti.
Faptul ca refuzi sa mergi al medic este o idiotenie, ca infectia netrata duce la complicatii si pot apare probleme foarte mari la plamani, inclusiv se poate declansa un astm, daca nu te tratezi.
O problema luata din pripa si rezolvata, se rezvola usor si rapid, fara sechele si fara sa te puna in imposibilitatea sa mai joci vreodata fotbal, cum se poate intampla, daca nu vrei sa mergi acum la medic.
Din pacate, ajutorul in poti primii doar de la medic, in urma unui consult medical.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a răspuns (pentru Violleta2022):

Știu asta. Doar ca eu la răceală sunt mai sensibil. Și eram obișnuit mai ales în sezonul asta ala iernii. Și în maxim 2 săptămâni îmi trecea. Luam fervex, și sumetrolin. Duna mi-am dat seama ca e ceva mai grav. La doctor ma voi după joi, ca atunci e de garda. Și numai rezistam pana atunci. Credeam ca am astm la cat de greu respir. Mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Faptul ca ai deja o sensibilitate la raceala, denota ca ai deja sistemul imunitar foarte scazut si unde poate fii o infectie sau o problema de sanatate.
Respiratia greoaie poate fii cauzata de o gramada de boli, ale:
- tiroidei, inimii, plamanilor, stomacului.
Mergi la investigatii medicale si vei afla adevarul.
intre timp, recomand mega doze de vitamina C, ca sa-ti ridici sistemul imunitar: 10 grame pe zi de vitamina C, luate cate 2-3 gr. la fiecare 3 ore.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt sen Sibiu la răceli de când m-m-am născut. Ce-i drept nu prea țin cont la mâncare. La 20 de ani sa ai 50 kg, e nașpa. Nu mănânc mult. Mananc maxim de 2 ori pe zi de când ma stiu. Doctorul a zis ca dacă îmi da unu medicament de pofta de mâncare risc sa fiu obez. Asa ca am preferat asa. E ok pentru mine. Am 20 și arat de 16. Pentru mine nu e nici o problema. Am 1.73. E tot ce contează

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Eu nu am vorbit nicaieri de ingrasat, greutate sau inaltime!
Despre ce tot vorbesti tu acolo?

In mesajul de mai sus, am spus ca trebuie sa-ti ridici imunitatea corpului, pentru ca-i sigur scazuta, atata vreme cat racesti des.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu știu ca imunitatea omului depinde de mancare. De fructe. De vitamine. La asta m-am referit când am zis ca nu prea mănânc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Da, mancarea este foarte importanta in mentinerea unui sistem imunitar ridicat, trebuind sa mamanci mulet frucet si legume proaspete, ca sa iei zilnic un aport de vitamine din ele.
Dar cand racesti des, sistemul tau imunitar iti spune ca nu a luat de foaret mulat vrme necesaruld e vitamine si minerale si este in declin. Ai deja deficiente masive, trebuie sa iei suplimente o buna bucata de vreme, ca sa ajungi la limita normalului.
Vitaminele NU ingrasa! Vitaminele iti ridica sistemul imunitar!
Medicul care ti-a spus ca nu-ti da vitamine ca te faci obez este un bou! Asa ceva nu se invata la o facultate de medicina si nu este adevarat.
Vitamina C si alte vitamine NU ingrasa, doar iti ridica si-ti ajuta sistemul imunitar, sa functioneze in parametri maximi de sanatate.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a răspuns (pentru Violleta2022):

Azi am fost la doctor. Am fost diagnosticat cu pneumopatie. O inflamație. Mi-a zis sa fac injecti dar am refuzat, ca nu prea sunt prieten cu seringa. Mi-a dat mai multe pastile și siropuri. A zis ca injecțiile accelera recuperarea, dar a zis ca o sa îmi revin și cu medicamentele dar mai târziu. Mulțumesc foarte frumos! M-ați făcut sa înțeleg rolul vitaminelor, și sistemul imunitar. O seara frumoasa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Imi pare rau de situatia sanatatii tale si sincer, cred ca ai facut foarte rau ca ai respins injectiile, care-s vitale in situatia ta, pentru ca pastilele au doar 10-15% eficienta, pe cand injectia 100%, deoarece intra in sistemul sanguin imediat si ajunge la zona infectata, pe care o repara.
In cazul asta, insanatosirea si recuperarea vor fii foare lungi si anevoioase, asta daca nu cumva vei ajunge la un moment dat in spital, pentru ca boala poate evolua mai repede, cu un tratament atat de ineficient.
Sanatate maxima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu care cumva sa mergi sa consulti un doctor! Ce stie doctorul, ca doar a facut ani de scoala si de practica in domeniu!? Mai bine cauti raspunsul aici, unde gasesti cea mai mare concentratie de doctori pe bit-ul patrat, doctori cu o medie de varsta de 10 ani si cu mii sau zeci de mii de pacienti investigati. Clar ai astm, insa nu bronsic.

| BettyBeatrice01 explică (pentru anonim_4396):

Mă duc la doctor, am programare peste două zile, dar am vrut să văd și părerea altor persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BettyBeatrice01):

Tare asta, parerea unor persoane o bate pe a doctorului. Pai, atunci, la ce bun sa mai mergi sa consulti doctorul?

| Mogiojojo a răspuns:

Ai aerul din camera prea uscat. Incearca sa-ti cumperi un umidificator de camera care sa umezeasca aerul pe timp de iarna. Iarna cu cat e mai frig afara cu atat aerul e mai uscat.
Citeste tot articolul asta:
https://alecoair.ro/......ganismului

| Ilie_George_1998 a răspuns:

Incearca sa pui pe soba/calorifer un bol de apa, acesta va ridica umiditatea camerei, poate tusea este provocata din aceasta cauza.

| BettyBeatrice01 explică (pentru Ilie_George_1998):

Ok, voi încerca, mulțumesc