| Geanin a întrebat:

Hei! Varul meu oare este autist? Am 13 ani. Si e foarte ciudat, nu vorbete cu mine, are fata ciudata si vorbeste fuarte greu ca atunci cand vorbesc cu el trebuie sa ii vorbesc foarte mult si faza este ca de fiecare data cand ii pun o intrebar el repatea ce zic eu gen " -Tu ai umblat la laptop " "-Da, eu am umblat la laptop ". Detine conversati desul de grele cu persoane schimba subiectele repede. De exemplu era pe la mine si a vrut sa vorbim pe cheat cu straini si schimba repede subiectele gen "Buna. Profesuara vuastra de chimie va bate. Ca pe noi da ". Adica totusi nu are nici o logica aceasta convorbire. E foarte izolat. Sincer pare foarte diferit de copiii de la el din clasa. El are 14 ani mai mare de cat mine cu 1 an. Il pot ajuta? Chiar e autist? Sau oare are alfel de problema? Fratele lui mai mic are hiperactivitate si are prieteni, invata e sociabil. Deci as putea face in putereile mele pentru el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are nevoie de un consult medical de specialitate, tu nu ai ce-i face!
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nu, nu poti sa il ajuti ii trebuie un specialist.
Dar, poate doar se prostea nu o lua in serios.