Întrebare recomandată | Geanin a întrebat:

Hei! Varul meu oare este autist? Am 13 ani. Si e foarte ciudat, nu vorbete cu mine, are fata ciudata si vorbeste fuarte greu ca atunci cand vorbesc cu el trebuie sa ii vorbesc foarte mult si faza este ca de fiecare data cand ii pun o intrebar el repatea ce zic eu gen " -Tu ai umblat la laptop " "-Da, eu am umblat la laptop ". Detine conversati desul de grele cu persoane schimba subiectele repede. De exemplu era pe la mine si a vrut sa vorbim pe cheat cu straini si schimba repede subiectele gen "Buna. Profesuara vuastra de chimie va bate. Ca pe noi da ". Adica totusi nu are nici o logica aceasta convorbire. E foarte izolat. Sincer pare foarte diferit de copiii de la el din clasa. El are 14 ani mai mare de cat mine cu 1 an. Il pot ajuta? Chiar e autist? Sau oare are alfel de problema? Fratele lui mai mic are hiperactivitate si are prieteni, invata e sociabil. Deci as putea face in putereile mele pentru el? A ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este posibil să sufere de o formă mai uşoară de autism.
Cel mai bine îţi poate răspunde un specialist... după un consult, evident.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu prea cred ca are autism... poate altceva

| Deliiiia a răspuns:

Din ce ai descris tu nu reiese ca ar avea autism.

| Geanin explică (pentru Deliiiia):

Pai ce reiese dupa parerea ta?

| Roxaname a răspuns:

Buna persoanele cu autism traiesc in lumea lor vorbesc foarte putin si nu prea au prieteni daca verisorul tau este asa ar fi bine sa incerci sa vorbesti cu parinti lui sa mearga la un specialist sa vada daca sufera de autism succes happy

| WeAreLegion a răspuns:

De obicei persoanele autiste sunt genii, s-a dovedit ca Albert Einstein suferea de autism, ei nu se comporta ciudat, ei inteleg lumea diferit fata de ceilalti, si daca vrei sa comunici cu el cauta alta metoda!

| 666Belial666 a răspuns:

Scuze nu prea are sens cu intrebarea dar ai jucat vreodata samp pe Forteam?

| Solon a răspuns:

Salut, autismul este o stare speciala a unor persoane, ca o boala. Trebuie sa fii intelegator cu el si sa intelegi ca el nu-si da seama ca e "ciudat". Il ajuti daca ai rabdare cu el si nu-l expui unor situatii in care sa se simta rau. Bafta!winking

| fgmijpb a răspuns:

S-ar putea sa fie, nu il condamn. Dar tu nu te exprimi prea corect si cred ca ar trebui sa iei ore de romana. Nu te supara, e doar un sfat.

| MrAlegzandruh a răspuns:

Poate e are debilitate mintala, nu cred ca autism, daca zici ca are prieteni si invata.Deci s-ar putea sa fie retard mintal=iq max 80.Cred ca l-ai ajuta daca ai sta mai mult timp cu el.Bafta!

| stefano200 a răspuns:

Tu nu poti face decat sa-l sustii de restul trebuie sa se ocupe parintii daca avea autism ar fi fost depistat demult

Răspuns utilizator avertizat
| Remy_HD_1982 a răspuns:

Eu zic ca e EMO.