| marina11 a întrebat:

Hei ! Vreau sa va pun o intrebare : mie prima data mi-a venit menstruatia pe 7 decembrie.A doua oara pe 11 ianuarie apoi pe 9 februarie si luna asta nu mi-a veniti inca si sunt destul de ingrijorata.Sa`mi fac griji sau n`am de ce ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji. In primele luni, pana la 2 ani, menstruatiile sunt neregulate, fara ca asta sa aiba o semnificatie negativa. Daca nu ai dureri abdominale, poti astepta linistita

| MeeeMeee a răspuns (pentru Brigaela):

Da Brigaela are dreptate! Nu trebuie sa-ti faci griji. La inceput o sa vina pe etape. Nu-ti face griji. Nu-i o problema. Totusi, ai grija ca atunci cand iti vine sa nu fii racita, deoarece poate sa te tina mai mult sau sa curga mult. Ai grija doar la asta, in rest n-are nimic.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul adolescentei creat de cei de la Chilotis!
https://chilotis.com/

| MariaDobr a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai de ce sa iti faci griji, se mai inampla sa intarzie... 2-3 zile nu e deloc o problema. Mai ales ca esti abia la inceput si mai dureaza pana sa se regleze cat de cat.