| SuntFataInPlm a întrebat:

Heii...
Am o problema... eu m-am infometat patru zile (am mai facut-o pana acum) si sambata am mancat pizza, pentru ca altfel se supara mama ca a luat-o-o degeaba, m-am simtit asa naspa si rau si dezamagita de mine, ca am mancat aceea pizza, am slabit 2 kg in 2 zile de infometare, dar mi--e frica sa ma cantaresc, mi-e frica sa vad cat am pus, nu vreau sa ma ingras, nu vreau sa mananc, sau de fapt vreau, dar vreau sa fiu si slaba, si asta e imposibil, m-am saturat vreau sa mananc ca unele fete orice fara sa ma ingras, dar nu pot, trebuie sa ma chinui, pentru ca merit oricum, sunt o idioata, m-am saturat de mine, de corpul meu, fata mea, viata mea. Vreau sa pun haine pe mine si sa ma bucur cand ma uit in oglinda. Nu suport sa ma uit in oglinda. Vreau sa fiu slaba. dar in alt mod nu pot, am nevoie sa slabesc repede. Vreau sa ma uit in oglinda si sa zic. "La dra*u sunt asa frumoasa si slaba, sunt superba" dar nu se va intampla asta. o data am mancat pizza si am vomitat, m-am simtit mai bine, dar m-am speriat cand am citit pe net, ca imi stric dinti, in rest daca nu se intampla nimic cu dintii mei, vomitam in continuare. Va rog ajutati-ma cu un raspuns cu ce credeti despre ce am spus eu aici, si ce credeti despre mine, si ce ar trebui sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kirito21 a răspuns:

Vomitatul nu este niciodata o varianta atunci cand te simti "vinovat" ca ai mancat, ti-am zis si la cealalta intrebare daca te simtit vinovata, fa ceva benefic pentru organismul tau cum ar fi sportul. Infometarea nu este o modalitate de a slabi, este o modalitate prin care iti imbolnavesti organismul si iti slabesti imunitatea. Daca vrei sa slabesti, scade numarul caloriilor pe care le consumi zilnic (nu mai putin de 1000 de kcal) si fa cel putin 30 de minute de sport zilnic (poti sa sari coarda, daca nu esti fana alergatului). Renunta la prajeli si alimente procesate (mezelurile), opteaza pentru mancarea gatita la abur, cuptor sau grill si mancarea gatita de mama ta. Secretul sta in marimea portiilor, foloseste farfurii mici si ridica-te de la masa atunci cand simti ca ai mai putea manca inca putin. Si revin cu rugamintea de a vorbi cu cineva despre aceasta problema, inainte sa ia amploare.

| Kirito21 a răspuns (pentru Kirito21):

Si ultima masa trebuie luata cu 3-4 ore inainte de culcare.

13 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Ai vreo problema la picioare sau care-i treaba? De ce nu alergi?

| SuntFataInPlm explică (pentru crytical):

Cu alergatul nu poti slabi repede nici daca mananci sanatos

| AirănMeidăn a răspuns:

e ok, te inteleg
in primul rand sa stii ca vomitatul nu e o varianta decat atunci cand te simti foarte, foarte vinovata ca ai mancat.
cand iti e foarte foame si nu stii ce sa faci sa ti se duca, ia-ti dropsuri. functioneaza, crede-ma.
si cand ai chef de ceva dulce, bea coca cola zero. are gen 1 calorie pe pahar, deci e ok
si eu am problema asta ca si tine, stai calma. nu prea pot sa te ajut intr-un mod mai pozitiv, deci scuze

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Diana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| kyliejenner a răspuns:

Asta e prostie curata. Du-te si vorbeste cu un psiholog. Trebuie sa inveti sa te iubesti, iar ca sa slabesti trebuie sa MANANCI si sa faci SPORT.

Daca te infometezi ca nebuna o sa te ingrasi ( deoarece corpul va crede ca intri in "starvation" si va depoZita fiesre substanta ca tu sa supravietuiesti) si o sa ai parte si de probleme de santate happy

Daca discuti cu mama ta sunt sigura ca o sa iti gateasca mancare buna zilnica, mancare scazuta in calorii si cu proteine fibre vitamine etc.

Ai nevoie de 3 mese principale pe zi, plus doua gustari, si o ora de miscare cel putin. Rezultatele se vor vedea imediat daca esti perseverenta happy

Crezi ca persoanele cu un corp frumos si slab l-au obtinut prin infometare? Nu.

| kyliejenner a răspuns (pentru kyliejenner):

Sunt milioane de oameni care mor pe strazi fiindca nu au mancat de zile intregi sau saptamani, iar tu te imbolnavesti singura fiindca la 12 ani nu iti place ca ai burtica sau coapse DESI esti in crestere si e normal ca greutatea sa fluctueZe sau sa te ingrasi brusc dupa venirea menstruatiei (spre exemplu).

Bea 2 litri de apa pe zi, elimina prajelile, painea, dulciurile, sucurile, fast food, chipsuri. Mananca supe, avocado, mere, struguri, greff, portocale, banane, musli cu lapte, iaurt slab, friptura cu salata, peste, ceai verde, legume la cuptor, orez, brocolli, spanac, mango, castraveti, telina, ghimbir etc

La inceput va fi greu sa inveti sa muncesti ca sa scapi de nevoia asta a ta, dar vei fi mandra de tine happy

| SuntFataInPlm explică (pentru kyliejenner):

Nu am 12 ani...

| giony54 a răspuns:

Ai o problema de comportament, ia ceva sa te calmezi. Fetele grase nu sunt urate, clar? Acum poti sa ai orice greutate vrei daca nu tii cura de slabire sau te infometezi.Prin infometare ajungi la doctor foarte rapid si acolo nu mai conteaza cat de grasa esti.Contacteaza-ma te pot ajuta.

| veryhonest a răspuns:

Cu infometarea nu ajungi niciunde. Dupa ce slabesti, tot acolo ajungi.

Singura metoda sigura de slabire, este sa mananci de trei ori pe zi mancare sanatoasa (legume), si sa reduci cat poti din carne.

| Mario76 a răspuns:

Sincer, o prostie mai mare ca asta cu infometatul nu am auzit. Si cand vei ajunge anorexica nu vei mai putea sa te tratezi. Cat priveste partea cu iti urasti viata, corpul... nu ar fi rau o vizita la psiholog. Altii ar da orice sa mai primeasca 5 minute de viata, tu iti urasti viata...

| SuntFataInPlm explică (pentru Mario76):

Am si eu problemele mele in afara de corpul meu... nu mai compara cu alti. Ca cica ar da orice pentru cinci minute. Dar nu este asa. Nu mai avem voie sa suferim din cauza ca iti zic uni ca alti stau mai rau ca tine? Nu are sens.