| Anaaaaaaaa a întrebat:

Heii Buna....Am 13 ani si as dori o dieta ieftina si usoara daca se poate fara sport...sunt destul de grasuta la varsta mea..Nu as dori dieta cu produse pe care nu le cunosc nici eu cum am vazut pe internet..as dori sa slabesc repede pana in August-Septembrie
Dau fundita pentru cea mai usoara si ieftina dieta
Va Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai indicat ce vârstă/înălţime/greutate ai, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti...

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Esti in crestere,organismul se dezvolta, nu sunt recomandate dietele in timpul pubertatii.
Lasi dietele!
Daca vrei sa scapi de kilograme, tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| Anaaaaaaaa explică (pentru anonim_4396):

Mersi de sfat si eu scumpo/scumpule

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Fara sport vei ajunge in reclamele Google cu un "Before" deasupra capului tau.

| bobbyjah a răspuns:

Nu iti sugereaz dieta aia, adica nu mi se pare sanatos.Eu zic ca e mai bine sa slabesti usor si bine, decat repede si nesanatos.Eu sunt vegetariana de vreun an, daca renunti la carne e mai bine.Eu sunt mai mult vegana,adica fara lapte si nici oua, dar asta pentru principiile mele morale, nu trebuie sa treci la dieta asta radical.Ia-o incet si sigur, si trebuie sa faci sport, e "dieta" cea mai buna.Si cum am mai spus,ia-o incet. Unii oameni nu pot fi vegani pur si simplu,dar nu e obligatoriu sa ramai vegetariana, poate doar pe durata dietei.
ps: renunta la dulciuri, snacks-uri, sucuri nesanatoase, fast food etc

| неизвестныйй a răspuns:

Fără sport?! Cum altfel vrei să dai jos grăsimea?

| Tedu a răspuns:

Pooi ai putea sa iti faci salate si sa ma mananci mai putin nu trebuie sa mananci tot cu paine ar trebui sa mananci maxim 1 felie 2 de paine si ar fi bine sa incerci sa faci si cateva exercitii de exemplu : abdomene; sa sari coarda; si sa alergi putin cam 20 de minute. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| byapiki a răspuns:

Poti incerca dieta Ducan...e cu carne si cred ca iti va placea.

| Anaaaaaaaa explică (pentru byapiki):

Pai da si cum sa o fac adica mananc numai carnelaughing?

| byapiki a răspuns (pentru Anaaaaaaaa):

Cam da...dar trebuie sa o respecti si sa manaci doar ce iti spune si atat cat iti spune....se gaseste peste tot pe internet.