| iHeartKpop a întrebat:

Hello!
Am 13 ani acum.Cand aveam 6 ani mi-a cazut un ibric cu apa fierbinte pe umarul drept, picior si mijloc.Cicatricea de la picior mai e doar foarte putin vizibila dar cea de la umar e foarte urata.Nu pot sa port maieuri in public, nici la mare sau strand nu pot sa merg.
Acum a inceput sa ma enerveze faptul ca nu pot sa merg si eu ca tot omul in maieu pe caldura asta si am inceput sa caut pe net solutii.
Nu stiu ce tip de cicatrice am dar sunt aproape sigura ca e cicatrice cheloida.
Am gasit niste solutii dar nu sunt sigura ca sunt bune.
A incercat cineva unele dintre acestea: bitter, bio-oil, SILIMARK cream, Contractubex?
Daca nu, ce solutii imi recomandati?
Fara raspunsuri care nu raspund la intrebare/i

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Belciu a răspuns:

Se zice ca mimoza tenuiflora( copacul pielii ) vindeca. Exista in plafaruri si pe internet o astfel de crema. SI mai este coada calului care reface tesuturi si keratoliz-ul lui Ciuhrii.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Imi pare rau dar cicatricile cheloide nu pot fi rezolvate decat cu ajutorul chirurgiei plastice.

| 13 a răspuns:

Scumpa mea, nu vreau sa fiu rau dar nu ar trebui sa te deranjeze cicatricea aceea nici pe tine si nici pe alti cicatricile nu sunt o rusine sunt o oarecare onoare. Dar sa zicem ca vrei sa o inlaturi, o poti face la un cirurg plastic calificat. cremele nu ajuta la absolut nimic in cazul cicatricilor care persista atata.sunt facute doar pentru a accelerea vindecarea celor care trec intr-un an maxim 2. Sfatul meu, du-te la un dermatolog si cere sfaturi de la un profesionist nu pe un site daca, chiar vrei sa scapi de cicatrice. Se poate sa scapi cu cateva sesiuni de laser.

| ShowTim3 a răspuns:

1.Poti sa de tuci la un doctor (cel de familie care te va trimite mai departe la unul pe domeniu ) poate el o sa iti spune ce si cum si daca merge sa indrepti.
2.Nu te da cu tot felul de creme fara sa stie doctorul ca cine stie poate faci mai rau.
3.Si? Cicatricie... asta e si eu am o alunita pe spate care se vede urat cei drept, dar nu imi pasa ma duc la mare si asa.
4. Posteaza si tu o poza daca si zi pe altii sa zica daca e urata sau nu, si eu am alunita aia si imi zic ca e urata si altii zic ca dc mi-e rusine.

| iHeartKpop explică:

Ba oameni buni, eu am ditamai cicatricea! si normal ca ''persista''! e de la apa fierbinte, ce dumnezeu?
si nORTON, nu compara o ALUNITA cu DITAMAI CICATRICEA!
Belciu, mersi de ajutor