| anca_8880 a întrebat:

Hello... spuneti-mi niste idei despre cum sa ajung de la 48 kg la 45 sau mai putin? am 1.57. fac in fiecare seara abdomene si genoflexiuni. mananc mai putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stiitorul a răspuns:

Pai un prieten de-al meu vrea sa slabeasca si mi-a zis ca nu manca:
prajeli gratar si tot ce contine calorii in schimb manaca numai fructe si legume bea numai apa plata dar nu prea face sport, eu sunt sportiv siti recomand sa alergi zilnic si sa faci multa gimnastica crede-ma o sati prinda bine funda!

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CrissuCristina a răspuns:

Nu cred ca sunt chiar atat de inestetice, exagerezi la inaltimea ta greutatea este optima.

| AndraNicoleta a răspuns:

Exagerezi...serios. Esti suficient de slaba. Vrei sa ajungi chiar scandura?

| anca_8880 explică (pentru AndraNicoleta):

am burta si solduri si alea numi plac deloc si sunt inestetice

| Chérrrie a răspuns:

Buna.
daca inaltimea ta e 1, 57m atunci ar trebui sa ai 47 kg. sa iti spun de ce:
greutatea pe care trebuie sa o ai se calculeaza scazand din inaltimea ta 10. deci [1].57-10 = 47. Un kilogram peste nu e o tragedie.
Dar trebuie luata in calcul si varsta ta. oricum, nu mai consuma dulciuri, grăsimi, băuturi acidulate și practică un sport.
Exclus înfometarea. bafta:*

| george001 a răspuns:

Nu baga in seama sfaturile de genul "greutatea potrivita pentru inaltime", e o problematica ce tine strict de individ, de caracteristicile individuale, sfaturi de genul asta nu pot fi oferite decat de oameni care nu gandesc indeajuns problema si doar cred orbeste ceea ce aud la altii. Cat despre solutia propriuzisa, este foarte important ceea ce mananci si miscarea pe care o faci. Despre alimentatie e usor sa iti dai seama ce e bun si ce nu, insa pentru miscare este important sa intelegi ca daca faci abdomene NU slabesti la burta la fel cum daca faci tractiuni nu slabesti la spate, deci slabirea nu se face local acolo unde se afla grupa de muschi pe care o lucrezi. Cea mai buna miscare pentru ce iti trebuie tie este cea de "epuizare", de genul alergarii sau aerobica, iar programe foarte potrivite poti gasi pe bodyrock (cauta pe google). Spor!

| unknow91 a răspuns:

La inaltimea ta de 1.57 este suficient 48 kg, nu stiu de ce ai mai vrea sa slabesti.eu cred ca arati super bine asa cum estiwinking
Numai bine.

| 3riplegeo a răspuns:

Pai, tine-o tot asa happy