| Nyxxie a întrebat:

Hello TPU. Am 16 ani,sunt fata si deceva vreme am urmatoarele simptome :
-in fiecare seara imi este greata
-ametesc usor,mai ales cand ma ridic brusc(acele secunde cand se vede negru)
-ma simt slabita si cateodata imi vine sa pic chiar si daca stau jos
-am insomnii,nu pot dormii din cauza ca daca stau jos imi e si mai greata si mereu adorm foarte foarte tarziu
-obosesc repede cam din orice

Tin sa mentionez ca nu am avut relatii sexuale.
Imi puteti spune ce am si ce ar trebui sa fac? Cu mama nu pot sa vorbesc,nu mi-ai facut curaj inca sa ii spun,insa si daca i-as spune, ar da vina pe mine ca nu mananc (de cele mai multe ori nu am pofte sau nu imi place manarea si nu pot manca ceva fortata).
Help va rog. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
E anemie. Incearca sa consumi mai multe alimente care contin fier si calciu, eventual sa iei si suplimente si sa te odihnesti mai mult.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ameţeala la mişcări bruşte INDICĂ, cel mai probabil, o Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Celelalte simptome se pot datora alimentaţiei deficitare :(
Iar insomniile se datorează programului dezordonat pe care, în mod sigur, îl ai...

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi problema dar nu am aflat inca motivul. Chiar acum cateva zile mi s-a facut rau cand eram la magazin si era sa cad jos din picioare. Anul trecut am facut un tratament de 3 luni cu magneziu calciu si fier crezand ca am lipsa de asa ceva, insa s-a dovedit ca nu asta e motivul. Mie de multe ori imi este rau dimineata cand ma trezesc. Tind sa spun ca si eu am 16 ani si sunt fata. Stiu ca nu te-am ajutat dar macar stii ca nu esti singura cu aceasta problema

| ANONIM7373 a răspuns:

Asa sunt si eu, mai bine mananci zdravan si dormi muuuulttt, astfel iti vor disparea simptomele, exact asa am avut si eu, si trebuie sa te culci mai devreme, de asta iti e rau inainte de culcare, incerca sa te eliberezi de griji, stres, si mananca sanatos in fiecare dimineata, de prefeerat fructe sau legume, atat altceva nu! Obosesti repede pentru ca nu esti odihnita si creierul tau nu a eliberat destule toxine pe timpul somnului. Ametelile te iau din cauza lipsei de hidratare si energizare ( adica sa mananci )Cu mancarea nu iti zic nimic si eu sunt la fel, trebuie sa imi fie pofta sau ft foame ca sa mananc, asa ca ma aleg sa mananc doar o data pe zi, seara.=) app Am 13 ani...

| girlythings a răspuns:

Si eu am avut aceste simptome. Sunt deoarece nu mananci regulat si ai nevoie de fier. Eu am fost la doctor si mi-a dat niste pastile cu fier dar iti recomand sa vorbesti cu mama ta si sa te duci la un doctor si sa faci niste analize de sange. Sper ca te-am ajutat.