| Alinaintreaba059 a întrebat:

Hello TPU!
Azi in timp ce mancam schnitzel, carnea nu era foarte frageda si trebuia mestecata mult, iar bucatile mi se blocau in gat.
E vreo sansa sa imi fi intrat in plamani? Acum respir greu, si mai imi scapa o tuse, ori racesc ori sa fie ceva de la bucatile de carne blocate? Acum cand inghit apa parca o inghit si mai greu, e ceva grav? Sau e un alt episod de ipohondrie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-ai mestecat suficient de bine carnea.
Bucatile ne-mestecate ti-au iritat putin laringele si acum ai aceste senzatii.
Vor trece senzatiile, pana la urmatoarea masa.

| sierra1 a răspuns:

~Azi in timp ce mancam schnitzel...E vreo sansa sa imi fi intrat in plamani?~

cred că ți-a afectat hipotalamusul, semnele sunt clare!

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca pe viitor sa nu mai consumi alimente dense care tind sa iti ramana blocate pe gat.Si nu, nu e nicio sansa sa fi ajuns la plamani, nu asa functioneaza.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Stai liniștită, de obturau plămânii erai moartă; fără aer nu putem trăi! Mâncarea trebuie bine mestecată, cu răbdare și savurându-o! De ce te grăbești? Ai observat că ai nevoie de mai mult timp, ia-ți acest timp și gata! Uită episoadele de ipohondrie și ai grijă de tine! Ești tânără și ai o viață frumoasă înainte; trăiește-o cum trebuie, nu o irosi aiurea! Numai bine!