| JeTenPrie a întrebat:

Help sad
Se intampla ceva ciudat cu mine. Nu-mi dau seama ce poate fi... mi-e frica ca am luat-o razna!
In ultimul timp am fost foarte stresata, m-am certat cu o multime de persoane, nu am serviciu si sunt foarte ingrijorata din cauza banilor. Mereu ma gandesc la lucruri negative. Problema mea se manifesta in felul urmator: ma bag la somn, adorm si dupa un timp ma trezesc din senin si DELIREZ - nu tin minte concret dar stiu ca am niste idei stranii despre ce se afla in jurul meu, am impresia ca obiectele au alte caracteristici, ma inspaimanta episoadele astea din timpul somnului! Cu toate aste sunt constienta in acelasi timp ca aberez. E un proces ciudat al gandirii pe care nu-l pot opri. Ziua nu patesc nimic, insa sunt destul de anxioasa cu privire la starea mea. Ma tem sa nu se agraveze!
Ce as putea avea? Va rog dati-mi un raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Nu ai luat-o razna draga mea.
Starile astea sunt normale sa apara la persoane care au probleme foarte grele.
dar asta nu inseamna ca ai luat-o razna!
Din cate vad eu ai un scris foarte citet, ordonat un om nebun nu ar putea gandi asa!
Incearca inainte de culcare sa bei un ceai de calmare te ajuta mult si miere pe stomacul gol.
In al doilea rand poti incerca niste calmate dar nu foarte tari...
si 3 la mana consultatia unui psiholog te-ar ajuta cel mai mult
ai grija de tine si numa bine din partea mea

| NoRestForTheWicked a răspuns:

Cunsulta un psiholog, sau daca nu crezi ca e asa de grav gaseste pe cineva cu care poti sa vorbesti sa te descarci, incearca sa faci lucruri care te fac fericita!
Incearca si vezi ce se intampla!
Nu delirezi stai linistita, e o stare de paranoia care poate fi trecatoare.

| idcatalin a răspuns:

Daca stresul este principala ta problema incerca sa iei Rhodiolin, este 100% natural si chiar ajuta. Vezi detalii aici : http://www.facebook.com/Rhodiolin?ref=stream

| JeTenPrie explică:

Imi cer scuze daca n-am fost prea elocventa. Imi e destul de greu sa descriu prin ce trec!

| JeTenPrie explică:

Se poate sa fie nacrolepsie, schizofrenie, ori vreun stres posttraumatic?

| JeTenPrie explică:

Multumesc pentru raspunsuri!