| albertkql a întrebat:

Hey acum 2 zile a murit o prietena de familie apropiată noua a murit de infart in pat eu am 17 ani 1. 72cm si am c-am 120-130kg acum 1 zi cand eram in pat imi era greu sa dorm tot am o impresie ca o sa fac infart cand dorm pana la urma m-a luat somnul dar acum este 3:10 seara locuiesc in Italia acum cand incerc sa dorm imi tot aduc aminte de chestia cu infartul si ma încălzesc rau si imi vine sa respir greu sau cand ma ia somnul fracțiune de secundă dau din maini si ma scol am cautat pe net ce am dar nu imi pot da seama

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai sanse foarte mari sa faci infart, asta e un motiv mare sa faci ceva nu sa astepti moartea, te paste multe boli
diabetul
tensiune mare
cardiopatie ischemica
cancer
ficat gras
rinichi
plamani
practic te duci spre groapa cu pasi mari
ai 17 ani, asta e trist, niste sfaturi personale
1, vezi de un cantar care iti calculeaza masa musculara, grasimea, apa
2, Restricteaza alimentele rele = fast food, dulciuri, pizza, patiserie, mezeluri
3, Limiteaza portile consumate si mancarea sanatoasa ingrasa si ai grija la calori sunt tot felul de aplicati
4, calculeazati imc in repaus 2, 178 am calculat eu =atat consumi zilnic =legume, fructe, carne de peste, fasole, seminte
5, Descarca Samsung health si mergi pe jos astfel
in prima saptamana 30 de minte
a doua 60 de minute
si tot asa pana ajungi la 500, 600 cal efort fizic, slabesti din efort fizic in caz contrar te vei ingrasa apoi, apropo asta e pe viata, sport, alimentatie sanatoasa
multa sanatate, daca te inscrii sa imi spui si mie

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, da, ai toate sansele sa faci infarct si tu, pentru ca esti deja in categoria "morbidly obese".
Cum de ai ajuns asa?
Chiar nu vrei sa faci nimic pentru sanatatea ta, acum, cand inca se poate?
Ai doar 17 ani si o viata inainte, dar va fi scurta tare, daca acum nu pui mana sa dai dos 50kg.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Șoc post traumatic. Se întâmplă și la soldați la război.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum de ai ajuns la greutatea asta infioratoare la varsta ta? Parinti nu ai?

| albertkql explică (pentru GabiDumitrescu):

Ba da am părinți normal pe zi mananc doar odată doar cand eram mic maică-mea si cu taicamiu erau săracii cand au făcut putini bani din cauza lui maică-mea m-am îngrășat asa eu pofta de mancare nu prea am niciodată si fac fotball de 2 ani pana acum numai cand eram mic Maicamea alerga cu bolul de mancare sau banane sau ceva de aia am ajuns la starea aceasta

| BuLaNNNeL a răspuns:

Încearcă o alimentație zilnică de 1200 de kcal, la 120-130kg este 100% un deficit, asta ar însemna că vei slăbi. În funcție de cât de mult si in cat timp, depinde de organismul tau.

| albertkql explică (pentru BuLaNNNeL):

Sincer sa fiu cred ca fac si mai putine kcal pe zi decat 1200 nu am pofta de mancare nu mi s-a intamplat niciodată chestii ăsta eram sănătos tun pana sa moara prietena aceasta de familie oricum voi merge la un doctor si imi voi explică la doctor ce am

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru albertkql):

Nu prea cred. Abia am atins, din nou, 81kg si consum minim 3300, zi de zi, dar eu sunt sportiv, iar tu sedentar.
Totusi, ar fi posibil (tinand cont ca suntem diferiti, metabolisme diferite, activitati etc), dar 120-130kg la 172 e mult prea mult. Ti-am "recomandat" 1200 pe zi, văzusem o emisiune pe TLC cu oameni aflați în pragul mortii, gen 250-300kg +, iar medicul care se ocupa de ei (după ce restul ii refuzau), le dădea, la toți, acelasi nr de 1200 kcal/zi si slăbeau. În mod normal, un Deficit Caloric se calculează după anumiți algoritmi, în funcție de tine, varsta, greutate, activitati etc si nu se arunca o cifra de asta "bătută în cuie", Dar tinand cont de sutele lor de kg, funcționa. Tu nu te afli in punctul ala, dar nici mult nu mai ai.
Ai putea sa experimentezi, timp de o săptămână, sa vezi ce se intampla. În urma rezultatelor, mai adaugi sau mai scazi sau daca esti multumit, continui.
Simptomele sunt datorita fricii, șocului etc, dar nu trebuie sa te culci pe urechea asta. Esti mic si de ani și de înălțime și cântăresti cat un urs, nu e ok.
Totusi ce ai mâncat ieri, toată ziua de exemplu? De crezi ca nu atingi nici macar 1.2k.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru albertkql):

Doar o masa pe zi e FOARTE NASOL. La tine din ce zici ar fi si ceva pe fond psihic/endocrin. Musai de mers URGENT la doctor.

Răspuns utilizator avertizat
| morfeo a răspuns:

Suferi de obezitate, asta e problema ta. Daca o tii tot asa cu mancatul ai mari sanse chiar sa faci un infarct

| florin926481f a răspuns:

Se intampla asta pentru ca te gandesti ca ai putea face si tu, se intampla de multe ori sa te gandesti la ceva si sa para ca e adevarat.Nu te mai gandi la asta si o sa fie bine

| Nonolita a răspuns:

Faci atac de panica. Pentru ca stii ca esti obez si poti sa faci oricand un infact. Pune-te rapid si serios pe slabit. La varsta ta si 120-130 kg e obezitate morbida! Nu o spun ca sa te sperii. Asta e realitatea. Mergi la un endocrinolog acolo si incepe un program de slabire. Daca vrei sa intrebi, nu, sala nu te ajuta in acest caz.