| OreoLover666 a întrebat:

Hey!
acum aproximativ o saptamana am avut amigdalele umflate.
am luat Zinat(antibiotic) dar nu am terminat toate pastilele asa cum trebuia (una seara si una dimineata dupa masa) pentru ca uitam...
acum tusesc non-stop.
mama zice ca e din cauza ca nu am terminat antibioticul.
ce pot face ca sa ini treaca tusea?
ma doare gatul rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e! Nu cautam nici vini, nici vinovati, ci solutii.Mergi la farmacie si ia.ti ceva pentru tuse.Eu pentru gat folosesc un spray cu propolis, este nemaipomenit de bun.ACC-ul am auzit ca este bun pentru tuse, insa mai bine consulta medicul sau farmacistul.
Sanatate!

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Daca nu ai luat tratamentul fix la 12 ore, l-ai luat degeaba.

| Florentina9210 a răspuns:

Da de ce ai uitat? acum suporta consecintele!

| OoBunnyoO a răspuns:

Tusea o ai (in general) cand incepe sa ti se vindece gatul.

Insa, da, teoretic este posibil sa fie si din cauza ca nu ai terminat antibioticul. In momentul in care nu urmezi tot tratamentul, este posibil ca raceala sa iti revina, din cauza ca antibioticul nu a ajuns in toate locurile, ca sa pot spune asa.

Mergi la farmacie si ia ceva pentru tuse. In casa, iti poti face ceaiuri fierbinti cu lamaie si miere.

Daca nu incepi sa te simti mai bine in urmatoarele zile, mergi din nou la doctor. Data viitoare, termina-ti tratamentele.