| Maths a întrebat:

Hey buna, am in curind 12 ani peste 2 saptamani,sint ingrijorata cind o sa-mi vina prima menstruatie, adica menarha.Am 1,64 metri, si 39 kg,am mai bine de jumatate de an secretie vaginala,sanii mi s-au dezvoltat, am par sub brat(axilar) si in zona intima.Ma doare de cateva zile capul si abdomenul, si spatele jos foarte tare.Va rog dati-mi un raspuns pe care sa-l inteleg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna.
Simptomele pe care le descrii tu ar putea fi simptome premenstruale (inainte de menstruatie) dar nu e obligatoriu. Vorbeste cu mama ta si roag-o sa mergeti la magazin sa-ti ia absorbante si poarta cu tine 1-2 absorbante, in geanta, ca sa nu te ia nepregatita. Daca nu stii cum se aplica, poti s-o rogi pe mama ta sa te invete.
Pana atunci, bucura-te ca nu ai inca menstruatia, pentru ca nu e nimic placut in asta.
Pa-pa! happy