| IAMKENNETH a întrebat:

Hey, mi-am pus in ureche un cercel cu filet si e mai gros decaut gaura pe care o am in ureche, dar a intrat si acum ma doare putin. mi se poate infecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Ar fi trebuit sa-l lasi acolo in permanenta, in special daca gaura este data de curand, fiindca mai mult iriti zona respectiva daca il tot scoti si pui la loc. Nu e nicio problema daca fortezi un pic, insa ai mare grija sa dezinfectezi zona o data sau de doua ori pe zi si eventual sa folosesti o crema antibacteriana (iti recomand Tetraciclina), doar preventiv. Ar trebui sa dispara (partial) durerea in vreo 2-3 zile. Daca simti ca este la fel sau ca doare mai tare, atunci nu ai ce sa faci decat sa renunti la cercel. Insa de obicei nu apar complicatii daca ai grija.

| CannbalCorpse a răspuns:

Şansele de a te infecta exista să ştii! Ţi-aş recomanda sa nu îi porti deoarece ţi s-ar putea umfla putin in locul in care te doare. Daca iti place asa mult poti sa porti numai ziua, noaptea il dai jos ^^

| IAMKENNETH explică (pentru CannbalCorpse):

L-am dat jos azi-noapte, si dimineata cand l-am pus inapoi, s-a micsorat gaura cum a fost inainte sa-l pun. As putea sa-i fac ceva sa nu se mai micsoreze gaura?

| IAMKENNETH explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor. L-am lasa acolo in ureche, acum nu ma mai doare si nu mai este umflat.
Multumesc inca odata! :*