| Eminem2012 a întrebat:

Hey! O prietena de-a mea sia rupt o alunita si acum ii frica...Se zice ca poti sa faci cancer:-s Ii adv? ii grav ca si-o rupt'o? Poate sa pateasca ceva?[P. s:Si'o rupto sin greseala]Helpppppp Raspundeti-mi repede ca vreau so linistescpuppy dog eyesFundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Ruperea alunitelor aduce un risc de transformare canceroasa. Mai multe detalii despre cauzele transformarii maligne a alunitelor gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/alunitelenevii-melanocitari
Ar fi bine sa fie consultata de un medic dermatolog. Multa sanatate!

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa mearga la medicul dermatolog cu trimitere de la medicul de familie.

| tuGatita a răspuns:

Am patit si eu acelasi lucru in urma cu cateva zile. ba chiar am pus si o intrebare de genu asta. mie mi-a trecut de la sine. aproape a revenit la culoarea ei normala. m-am dat doar cu unguent de gabenele, dar nu era rupta tare, mai degraba era zgariata a mea. daca a rupt-o macar de la jumatate mai bine s-ar duce la medic. daca nu e chiar tare, poate e ca la mine si trece. sanatate!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.se poate infecta si sa faca cancer,da.
ar trebui sa puna spirt pe zona aia pana merge la medicul de familie,apoi la dermatolog.
daca isi va reveni la normal zona aceea dupa cateva zile (sa nu mai fie rosie/iritata,etc.), totul e OK, dar mai bine sa nu ristewinking

sper sa fie ok...

| Bailey a răspuns:

Sa se duca la medic. Nu conteaza daca nu o doare, sa se duca neaparat.winking
funda? :*

| Tymycy a răspuns:

Nu stiu, ca sincer si mama si'a rupto odata si a fost doarte grav, dar nu a patit nimica si alunita a crescut la loc dupa un timp. E mai grav daca stai cu alunitele la soare fara protectie, si sincer ii sugerez sa se opereze pana nu is cancerigenetongue

| 123214324143241 a răspuns:

Trimite-o la medic!