| Pavlov_Manu_1990 a întrebat:

Am 14 ani, am inceput sa incerc sa slăbesc, am inceput sa alerg ușor pe diagonala pe terenul de fotbal. Tin să menționez că am astm bronșic și obosesc repede, după vreo 3 săptămâni am văzut că nu se schimbă nimic, am ținut și un regim care includea multe legume, pește și găină( din curte) și tot nu am slăbit niciun kg. Ce ar trebui sa fac? Aș vrea sa slăbesc, am 80 KG și nu prea mă mai simt bine in pielea mea, aș vrea sa slăbesc, help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, asmul bronsic se poate repara, daca faci un tartament naturist cu: ulei de organo (wild oregano oil) si inhalatii cu aburi si ulei de eucalipt.
Acum pentru stalbit: alergatul ajuta daca-l faci cu seriozitate, nu pe diagonala stadionului, ci normal, pe toata lungimea lui, ca sa nu-ti furi singur caciula, alegand scurtatura.
Este evident ca nu faci destul sport si nici nu ai redus cantitatea de mancare, de aceea nu ai dat nici un gram jos.
Redu portia de mancare la jumatate fata de cat manaci acum si alearga minim 1 ora pe zi, dar fa-o serios, ca nu realizezi nimic daca trisezi.

| Pavlov_Manu_1990 explică (pentru Violleta2022):

De mâncat am inceput să mănânc câte un castronel de saalata de varză de 2 ori pe zi și în rest mănânc fructe și legume pentru că, cu carnea nu îmi place.Am început să mă ingraș de la 10 ani de la niște vitamine pe care din cauza fratelui meu care mi le-a mâncat că un idiot ce era, erau sub formă de jeleuri si trebuia să iau câte două pe zi pentru că nu mâncăm și aveam la nouă ani 18 kg și pentru că nu le-am luat corect m-am îngrășat așa mi-a zis doctorul și da

| Pavlov_Manu_1990 explică (pentru Violleta2022):

Chiar daca astmul bronși e cronicizat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pavlov_Manu_1990):

Da, chiar si daca astmul este cronicizat, se poate reversa.
Atat astmul cat si diabetul de tip 2 (zaharat) sunt reversibile, cu tratament adecvat, dieta si sport. Deja este dovedit stiintific!

| alex495 a răspuns:

Sfatul meu, daca ai astm, nu mai depunde efort in exces, poti avea o criza ceva si Doamne fereste pierzi pe teren inhalatorul ala, sau nu ti ajunge. Sfatul meu daca vrei sa slabesti numai manca dulciuri si bea suc ( nici dala natural), apa atat, plata sau minerala, ce ti place tie. Eu in 6 luni fara efort in exces ( mers pe jos 5 km pe zi) am slabit 7 kg aproape si crede ma ca nu eram gras, am vrut sa scap de burta

| Pavlov_Manu_1990 explică (pentru alex495):

Suc beau din an in Paști plus am și alergie la sucuri din comerț și nici cu dulciurile nu mă omor dar mă rog de la niște vitamine că nu le-am luat corect și de aia m-am îngrășat de și inhalatorul îl pun mereu în buzunar cu fermoar și nu îl pierd crize de astm am făcut la școală de câteva ori de la polen că cei din clasă îmi tot băgau polen în nas să își bată joc de mine că am alergii și a ajuns o bobiță foarte mică de polen în plămân și am dat în criză dar nu aveam inhalatorul dar am avut noroc de profesoara de sport care mă învățat să respir normal că sa nu mă sufoc și chestii