| cezcez a întrebat:

Am facut niste analize si mi-a iesit anemie(nu sunt deloc slab) si am splina marita mentionez fac sport nu cine stie ce dar fac...ce semne sunt sau ce se poata intampla? nu ma doare deloc nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O splina marita asociata unei anemii te obliga sa mergi la un medic gastroenterolog! Pentru fi mai convingatoare, iti recomand sa citesti articolul unui specialist gastroenterolog : http://www.hepatite.ro/splina-si-bolile-ei/2011/splina-marita-741/

| CuriousStuff a răspuns:

Anemia nu inseamna ca esti slab, poti sa fii si obez si sa fii anemic.
Anemia inseamna ca un numar scazut de globule rosii (eritrocite) in sange. Asta poate sa fie din extrem de multe motive, anemiile sunt de multe feluri, cele mai multe sunt din cauza deficitului de fier. Tratamentul se da doar dupa punerea diagnosticului complet si corect. Splina marita nu trebuie neaparat tratata, dar din nou... Depinde de mai multe lucruri.
Mergi cu analizele la medicul de familie si o sa-ti spuna el ce trebuie sa faci sau ce tratament sa iei.
Multa sanatate.