| alexa2829 a întrebat:

HEy TPU am nevoie de voi! In luna mai adica peste 8 luni am banchetul clasa a XII si eu am o problema mare am aproape 90 de kg la un metru 60 si vreau sa slabesc usor si treptat dar stiti care e problema, nu pot renunta la sandvis adica la scoala asta mananc paine si acasa si tarziu.De sarbatori mananc destul de mult mai ales acum iarna de Craciun si de Anul nou si nu stiu ce sa fac insa nu pot renunta dintr-o data la toate si vreau sa slabesc pana in luna mai sa ajung macar la 70 de kg ca trebuie sa imi iau rochita! aa inca ceva sunt de la tara si nu imi permit chiar orice adica acum trece sezonul legumelor si fructelor si nu o sa pot sa imi cumpar deci astp rasp vostru. funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reteta cu pepene rosu, 6 kilograme intr-o saptama, succeswinking.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fi putin stupid sau foarte foarte gras sa-ti doresti sa slabesti 6 kg intr-o saptamana. Un om normal la cap nu ar tine un asemenea regim, decat cineva caruia nu-i pasa de cum arata si de sanatatea lui.

| Pufffx a răspuns:

Http://www.ziare.com/articole/cura+slabire+usoara
Uite si cu sta cica slabesti 2-3 kg pe saptamana:
Micul dejun

•O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
•Doua oua fierte sau prajite in putin ulei de masline.
•Doua felii de sunca presata sau parizer slab, de pui.

Pranz

•O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
•Carne slaba de pui sau peste fiarta, la cuptor sau la gratar, pe saturate.
•O salata fara sos.

Cina

•O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
•Carne slaba de pui sau peste fiarta, la cuptor sau la gratar, pe saturate.
•Legume pe saturate, dar in afar de cartofi, porumb, mazare, fasole uscata, soia.

Inainte de culcare

•Un pahar de lapte degresat sau suc de rosii.
Si poti manca si putina paine dar nu in ecces si poti sa nu bei suc de grefe si sa mananci doar ouo fierte.
Si incearca si putin sport abdomene genoflexiuni ceva usor. Bafta:*.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pufffx):

Dietele alea sunt bune doar sa te imbolnavesti, o dieta trebuie sa fie personalizata.

P.S. : 2-3 kg / saptamana e prea mult, vrei sa slabesti sanatos si sa si arati bine dupa ( nu sa atarne pielea sau sa apara vergeturi ), asa ca slabit normal este 2 kg / luna

| Pufffx a răspuns (pentru Cosmin86):

Mama s-a dus la docotori nutritionisti si i-au recomandat un regim cu care a salbit 6 kg in preima saptamana si 4 in a doua si la tinut timp de 3 luni primele 2 saptamani din luna si nu i-au aparut nici o vergetura si nici nu sa imbolnavit. Conteaza si regimul, ca sa nu te imbolnavesti iti trebuie un regim cu schimbare de metabolism.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pufffx):

Dupa cum spuneam "o dieta trebuie sa fie personalizata", mamei tale i-au recomandat ceva special pentru ea, nu o dieta generala.

Si ca fapt divers, eu am slabit 13 kg doar prin sport + scazand cantitatea de calorii din alimentatie, fara schimbare de metabolism sau regim special. Si cred ca asa e cel mai sanatos.

| alexa2829 explică (pentru Pufffx):

Dar cat costa la un doctor nutritionist, nu cred ca am atati bani1

| florymee12 a răspuns:

Pai renunta la dulciuri si alearga in fiecare zi 1 ora ..mananca dimineata ca sa nu ti se mai faca asa foame si bea multa apa pentru ca ajuta la mentinerea poftei de foamewinking succes cu slabitul funtita?

| FanGimnasticaArtistica a răspuns:

Deci 90 kg la 1, 60 m e un lucru ingrijorator in primul rand pentru sanatatea ta si in al doilea rand pentru banchet. Presupun ca ai un metabolism mai lenes trebuie sa faci anumite compormisuri. Iti recomand sa-ti faci abonament la o sala de fitness si acolo sa te consulti cu instructorul dar iti recomand de asemeanea sa consulti si un nutritionist ca sa-ti faca un program adaptat corpului si nevoilor tale. Degeaba te iei dupa curele de slabire ale altora...

| deea857 a răspuns:

Eu te sfaturiesc sa mananci din ce in ce mai putina carne grasa, fara prajeli, multe legume preparate sau nu, de exemplu iti poti face salata de cartofi fierti dar fara maioneza doar cu ulei si otet, zacusca, vinete dar la fel fara maioneza, ciorbe, supe, lactate in cantitati moderate, etc. Renunta la mezeluri precum salam sau parizer pentru ca contin multi aditivi care te umfla. Incearca sa consumi mai mult peste, pui, carne in general slaba. Renunta si la dulciuri, cipsuri, cand simti nevioa de ceva dulce poti manca un fruct, compot sau gem. Te poti informa si de pe internet in legatura cu alimente care nu ingrasa. Nu uita insa sa faci mult sport, seara si dimineata. Mult Succes, daca ai nelamurir poti sa ma intrebi

| Partac_Laura_1995 a răspuns:

Daca vrei poti...