| soraya3456 a întrebat:

Buna tpu.Sunt obeza si stiu ca ma o problema... vreau sa slabesc dar imi este greu...cryingimi face placere sa mananc cum pot renunta la mancare fara paine nu pot mancacrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de un nutriționist, un consult endocrinologic.
Pa, pa.

| Xtadelo a răspuns:

Daca tu nu-ti doresti, cum crezi ca vei reusi sa slabesti?

| Mihaela1964 a răspuns:

Cam greu sa slabesti numai si numai cu dieta.Mergi si la sala, astfel rezultatele se vor vedea mai rapid si motivarea odata cu ele.Numai bine iti doresc.happy

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Ti-a zis medicul ca suferi de obezitate? Sau ai tras tu aceasta concluzie?
Cati ani ai?
Cate kilograme ai?
Ce inaltime ai?

Sanatate!

| allexya501 a răspuns:

E usor sa slabesti! eu sunt prea slaba pentru varsa mea.
Iar tu faci foarte bine ca mananci mult si contiua tot asa! Dar atentie: mananca FRUCTE si LEGUME! Ai face bine sa nu mai mananci niciodata carne deoarece e Mizerabila si plina de bacteri pentru ca (logic) este mortaciune fiarta sau nu! Pur si simplu matrele si organele interne ale unor biete animale care nu merita!
Imagineazati cum ar fi ca: gainile, porci, pesti etc. sa ne taie gatul, sa ne rada in cap, sa ne scoata pielea si sa ne puna la fiert. Doar imagineazati. Trebuie sa mananci mult dar nu carne, fructe si legume si mai ales sa faci zilnic sport.
P.S. eu am 24 kg sunt chitarista, matematiciana si atleta happy
Succes in a slabi! Nu va fi greu

| DraudeS a răspuns (pentru allexya501):

Buna seara!

Domnisoara Alexia, tin sa te contrazic si la acest comentariu:

1. Carnea e mizerabila si plina de "bacterI"? Un argument?
2. Ai o imaginatie foarte bogata daca te-ai gandit ce-ar insemna ca o gaina sa te rada in cap.
3. Cum adica 24 kg? Ce inaltime ai? Si...ce varsta?

Esti "chitarista, matematiciana si atleta", dar totusi, gramatica de doboara. Greu de crezut.
Repet: Cati ani ai?

Sanatate!

| allexya501 a răspuns (pentru DraudeS):

De fapt am gregit vroiam sa scrii 34 si am 16 ani tongue

| allexya501 a răspuns (pentru allexya501):

Sa scriu*

| allexya501 a răspuns (pentru DraudeS):

Expresia (. sa te rada in cap ar veni de la faptul ca "oamenii" jumulesc gainile )

| DraudeS a răspuns (pentru allexya501):

Buna ziua!

Tot nu vad o vaga legatura intre ce ai spus tu si adevar.

Sanatate!

| SnYcK3rS a răspuns:

Foarte simplu

Stiu ca este greu la inceput, dar dupa 2-3 zile te obisnuiesti. Uite ce trebuie sa faci:
- fara paine, eventual 1 felie mica dimineata prajita
-inainte de mesele principale bea cat mai multa apa, astfel stomacu se umple cu apa si iti taie pofta de mancare
-fara dulciuri, ai dreptul doar la un iaurt mic cu fructe cu fulgi de porumb
-nu mananci absolut nimic dupa ora 6, stiu ca te va apuca foamea pe la 9-10, dar bei apa si atat, la inceput e greu
-e nevoie si de miscare, eu dansez acasa cand sunt singur, zilnic 30 minute si crede-ma, dansul te mentine altfel

Uite, acum ca a venit primavara poti alerga prin parc/curte/stadion.

Nu recomand mancaruri sofisticate cum e la tv, recomand sa mananci exact ce ai tu acasa, dar respectand sfaturile de mai sus. Eu am dat jos 5 kg intr-o luna si inca 2kg in a2a luna, deci in 2 luni am dat 7 kg de la 67 la 60

Eventual poti consulta un nutritionist pentru a incerca o dieta personalizata, simpla... big grin mult succes

| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre slabire pe Sportaholic www.sportaholic.ro

| Bulgaru_Ady_1990 a răspuns:

Zana dupa cum ai spus si tu [imi face placere sa mananc ] putem sa iti dam 1000000 de sfaturi tu tot o sa bagi in tine ca haplea.Esti un om fara vointa din pacate.Nu o sa te ajute mult in viata

| GeorgianaDiaconu a răspuns (pentru Bulgaru_Ady_1990):

Du te bai frate de aici, vorbeste i frumos nu i demoraliza! Bine ca esti tu ala slab

| nikoleta20n a răspuns:

Buna...daca nu poti renunta la paine poti inlocui painea alba cu painea integrala de secara sau painea facuta din tarate. Daca vrei sa slabesti nu trebuiesc combinate anumite tipuri de alimente si bineinteles multa miscare.