| Panteraa a întrebat:

Am prin o raceala buna. Faza este ca imi curge nasul si tusesc. Atat. Dar cand tusesc parca nu ma pot opri si mai rup cate o flegma din gat. De obicei cand ma raceam trecea repede cu un paracetamol dar pe asta o am de cel putin 3 saptamani si inca s-a terminat. Am luat paracetamot si am termint si o sticla de sirop de tuse si nimic. Ce pot sa mai iau sa imi treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de atâta timp nu ai mers măcar până la medicul de familie să te vadă, să-ți asculte plămânii?
Luni să mergi fără dicuții. Până atunci stai în casă, supe calde pui, ceai cald de soc îndulcit cu miere și felii multe de lămâie, și exclus baia generală.
Sănătate!
Pa, pa.

| Panteraa explică (pentru Legiuitoarea):

Pai nu am mers ca am vazut ca nu e nimic complicat. De cate ori pateam de astea nu mergeam ca imi reveneam repede.

Abh
| Abh a răspuns:

Poate raceala ta s-a complicat cu o sinuzita( ti se infunda si nasul?). Nu ar strica sa mergi la un medic ORL-ist.

| danielaxyz a răspuns:

Daca iti curge nasul, ia theraflu plicuri
pentru tuse, Acc 600(efervescente, una pe zi), iti curata gatul si nici nu mai tusesti