| danielutzica a întrebat:

Am si eu o mare dilema si pe net nu prea gasesc raspuns, poate ma ajutati voi. Daca ai epilepsie, e posibil sa nu poti sa ramai insarcinata? Si care sunt testele sa se afle daca poti ramane sau nu insarcinata? Merci mult!kiss si va rog, nu glumiti cu treaba asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dariana17 a răspuns:

Eu am o cunostiinta care sufera de asa ceva si are copii.din cate stiu e transmisibila. poftim acest link:http://www.qbebe.ro/......epsie__q__ sper ca ti-am fost de ajutor pup

| dariana17 a răspuns (pentru dariana17):

Iti multumesc frumos:*

5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Poti ramane insarcinata chiar daca ai epilepsie, daca nu ai alte probleme care pot provoca sterilitate.

Exista si tratamente antiepileptice care se pot lua pe perioada sarcinii, fara riscuri pentru copil.

Daca epilepsia ta a aparut ca sechela dupa un traumatism cranian sau dupa o infectie a sistemului nervos, atunci nu exista riscul ca viitorul copil sa mosteneasca epilepsia. Daca exista cazuri de epilepsie la ascendentii tai (parinti, frati, bunici, unchi, matusi), atunci copilasul va avea un risc mai mare sa faca si el epilepsie.

| DLeonard a răspuns:

Da, poti sa ramai, dar va trebuii sa respecti un tratament foarte strict care sa nu afecteze fatul.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie si Sarcina.

http://www.topmedica.ro/blog/epilepsia-si-sarcina/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| elisaby a răspuns:

Buna,poti sa ramai insarcinata dar e riscant pentru copil pe viitor deoarece epilepsia se mostenestesadExista si persoane care nu pot ramane insarcinate daca au epilepsie dar nu in toate cazurile. Oricum e riscant, trebuie sa te gandesti prin ce treci tu daca ai aceasta boala sa nu treaca si copilul tau.Mergi la un ginecolog sa-ti faca niste teste sa vezi daca poti ramane insarcinata!