| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare:
In fiecare zi beau Coca-Cola cam 1 sticla de 1, 5l, uneori chiar 2 si rar 3. Inainte de a bea aveam atacuri de panica dar rare. Acum atacurile sunt din ce in ce mai dese si pe langa acestea intepaturi in inima, ameteli, dureri de cap. Intepaturile de inima sunt atat de dureroase incat nu pot respira, ridica de pe scaun sau merge.
Deci ar trebui sa ma alarmez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Si dependenta se poate educa. Incearca sa bei din ce in ce mai putin, si vei vedea ca poti renunta complet la acest obicei. Nimeni nu spune sa opresti brusc consumul de Cola, ci doar sa-l reduci in timp. E valabil pentru orice viciu: tigari, alcool, mancare in exces. Insa trebuie si vointa, nu doar vorbe. happy

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ce zici? Tie ti se par normale intepaturile in inima?

| dannyel86 a răspuns:

Nimeni nu spune sa nu consumi anumite alimente sau lichide. Cele despre care stii ca sunt periculoase ar fi bine sa le consumi secvential, de pofta. Povestesti de Cola de parca ai bea ceai zilnic, si nu chimicale in carbogazoase. Tot ce-i in exces strica, dar daca ai renunta la sucurile acidulate, te-ai simti altfel, sunt sigur de asta. In viata trebuie sa alegi; mananci sanatos si iti tii corpul departe de afectiuni sau te indopi cu alimente si bauturi care dauneaza si tragi ponoasele. Nu ai cum sa le imbini. happy Stiu ca iti place Cola (si eu beau ocazional), dar in exces nu face bine.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Stiu, doar ca iti face dependenta la un moment dat si nu mai poti renunta. E un fel de drog. sad Dar am sa incerc sa ma abtin.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si dependenta se poate educa. Incearca sa bei din ce in ce mai putin, si vei vedea ca poti renunta complet la acest obicei. Nimeni nu spune sa opresti brusc consumul de Cola, ci doar sa-l reduci in timp. E valabil pentru orice viciu: tigari, alcool, mancare in exces. Insa trebuie si vointa, nu doar vorbe. happy

| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca bei atata Cola laughing. Si normal ca ar trebui sa iti faci griji, doar nu e normal sa ai toate astea.

| MistretulPufos a răspuns:

Omule lasa-te de Cola, o sa vezi ce bine o sa-ti fie dupa

| floryn1993 a răspuns:

Fara cola, mai bine calciu, fructe sirop

| Expressions a răspuns:

Ar trebui sa te lasi de coca cola.

| TheNexus a răspuns:

Dependenta de Coca Cola. Lasa-te de el si du-te la un doctor.