| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU
Este un lucru rau daca vomiti? Ar trebui sa imi fie frica?
Simt ca ma arde ceva si simt un nod in gat efectiv. Ar trebui sa stau calm ca nu e nimic grav, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cand se intampla asta, inseamna ca stomacul nostru nu accepta ceva: ori alimentatie prea multa care a produs indigestie, ori ceva prea gras, ori hrana alterata(expirata), orice altceva care stomacul nu poate primi. Asta inseamna ca nu este bine.
Dar totusi, este bine cand se intampla asta; pentru ca daca stomacul -de exemplu- ar accepta hrana alterata si nu ar da-o afara (pe unde a intrat happy ), ne-am imbolnavi de boli nemaiauzite pana acum. Deci este bine ca vomiti, chiar daca nu iti place. De fiecare data trebuie sa iti clatesti gura cu apa, si apoi sa o scuipi.

Ca sfat, cauta sa lasi stomacul sa se linisteasca, si 12 ore sa nu ii dai mancare; daca poti, nici macar apa. Dupa aceea poti incepe cu putin apa si paine integrala/neagra. Poti incepe sa mananci mancare ca de obicei, de-abia dupa inca 12 ore.
Daca problema este grava atunci trebuie sa mergi la urgente sunand la 112 sau sa mergi personal la spital la urgente.

| Donsavas a răspuns:

Când vomiți, încerci sa elimini toxinele din corp. Problema apare dacă e vorba de o intoxicație grava sau vreo infecție, dar ai fi sunat la salvare pana acum sau știai deja cât de grav e, fără sa ne întrebi pe noi.

| Himynameis a răspuns (pentru Donsavas):

Nu stiu ce am si nu vreau sa vomit ca imi e prea frica

| Donsavas a răspuns (pentru Himynameis):

Nu ar trebui sa ti fie frica pentru ca vomiți. E mai rău când simți nevoia dar nu o faci. Dacă raul nu ți a trecut, apelează la medicul tău de familie sau du te la spital și rezolva problema asta!

| Himynameis a răspuns (pentru Donsavas):

Ma simt mai bine

| Ralukafay a răspuns:

Asta este una dintre cele mai penibile intrebari puse aiurea.Crede-ma,ca nu exista om pe pamant care sa nu fi vomitat,da? Toti am vomitat,vomitam si vom vita. Voma se intampla cu un motiv: iti este rau de la stomac,din cauza mancarii,iti este rau de la cap, din cauza unei insolatii, din cauza ca esti insarcinata(in cazul femeilor), din cauza caldurii, etc.Sunt multe motive.Deci,daca ai si alte simptome sau poate doar pe asta si crezi ca e ceva in neregula, mergi la medicul tau de familiei si cere-i un sfat, o parere.Multa sanatate!

| TheLifeIsGood a răspuns:

Nu iti putem spune din ce cauza vomiti, insa daca nu sunt alte probleme, banuiesc ca nu ai vreun motiv sa te ingrijorezi. Poate ai mancat prea mult, cu prea multa pofta, ceva ce nu ti-a picat bine. Iar eu, personal, simt un nod in gat si ma arde in gat, efectiv, de fiecare data cand vomit(bine, dupa ce vomit happy )

| Himynameis a răspuns (pentru TheLifeIsGood):

Tot ce mananc imi vine sa vomit si imi e sila sa mananc. si simt un nod in gat si ma doare stomacul. Ma si sperii repere si intru in panica

| TheWhiteDemons a răspuns:

De obicei, voma este periculoasa, dar acesta poate fi semnul unui afectiunii mult mai serioasa. Iata cateva exemple astfel de afectiuni: soc, meningita, blocaj intestinal, apendicita sau tumora pe creier. Poti sa iti faci niste analize, si eu am patit ma durea capul de mi se unflau venele la cap si ma tinea ceva in gat, dar am rezolvat cu sfatul medicului.Sa te faci bine!