| anyway18 a întrebat:

Hey tpu.in locul unde trebuie sa imi iasa maseaua de minte mi s-a umflat gingia si ma deranjeaza. oare trebuie sa iasa maseaua sau este alta problema? vreau raspuns urgent. fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Maseaua de minte apare chiar si mai devreme de 18 ani.Mie mi-a aparut cam pe la 15 ani, deci daca ai trecut de varsta de 14 ani, si nu ai dureri, ci doar te jeneaza in acel loc, este posibil sa-ti apara maseaua de minte.

2 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Cati ani ai? Daca ai intre 14-17 ani s-ar putea sa fie alta cauza. Maseaua de minte apare in jurul varstei de 18-20 de ani. Si eu am o umflatura acolo, insa e strict o umflatura a gingiei. Daca totusi simt o senzatie de discomfort, mancarime sau durere acolo mergi la dentist si roaga-l sa-ti dea trimitere pentru o radiografie dentara. O zi frumoasa!

| Gabbriell a răspuns:

Dai fuguta la un stomatolog si cere-i parerea, nu-ti fie frica.