| Diiana232997 a întrebat:

Am o problema cu o masea.Mi s-a umflat gingia, oare pana maine se va umfla si fata? Ce remedii stiti pt a evita acest lucru? Mentionez ca maseaua a fost cariata, tratata, si pus peste o coroana din portelan. Oare sa nu fi fost tratata bine? Sau care este problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te doare nu a fost scos tot nervul. Daca doar s-a umflat ai facut o infectie pentru ca nu acuratat bine locul. Sa nu mai mergi la acel medic. Este un nesimtit! Pana luni pune gheata si sa nu dormi pe partea aceea. Poti trata problema cu durera, folosind antiinflamatoare usoare, ca ibuprofen sau ketoprofen (nu depasi doza maxima indicata in prospect). Antiinflamatoarele reduc durerea si scad inflamatia.

| Diiana232997 explică (pentru Salontanul):

Deocamdata nu ma doare, dar mi-e teama sa nu se umfle mai tare. O sa merg la acel medic pentru a cere banii inapoi, incredibil ce medici inconstienti isi practica linistiti meseriile. Credeam ca daca o imbrac nu o sa mai am probleme cu ea.

| Salontanul a răspuns (pentru Diiana232997):

Ce bani sa-i ceri inapoi? Ti-a dat o chitanta? Vezi poate te mai alegi si cu un proces de calomnie!

| Diiana232997 explică (pentru Salontanul):

Nu se ajunge la nici un proces, dar nu mi se pare normal. m-a durut putin si saptamana trecuta dar am trecut cu vederea, dar acum ca s-a umflat e clar ca este vreo problema.Multumesc pentru sfaturi!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, temporar, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog ( care ţi-a efectuat lucrarea ) pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune!