| prettywomen a întrebat:

vreau sa tin dieta, adica eu la inceput de clasa 7 avem 37 de kg iar la sfarsit avem 47 nu pot sa cred ca m-am ingrasat 10 kg,acum la sfarsit am mancat mult,in fiecare zi la scoala mancam pesmeti de cei mai mari si scumpi,chifle. dupa scoala ma duceam acasa si mancam iar apoi veneam la dansuri si iar mancam inghetate,cipsuri,branzele(nu stiu daca stiti ce sunt acestea, este un fel de ciocolata).ce sa fac vreau ca la toamna sa fiu mai slaba, adica la burta.imi puteti da ceva dieta dar nu foarte stricta.si ceva exercitii ca sa scap de burta nu e foarte mare.MS

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

NU tine diete la varsta asta!
Uneori, in perioada de crestere (cum esti tu acum) e normal sa ai cresteri in greutate/in inaltime bruste, urmate de alte modificari.
Nu sunt sanatoase dietele in perioada de pubertate! NU
Fa sport in general, incearca sa te abtii de la toate dulciurile... bea multa apa..incearca sa nu mananci prajeli, mananca multe multe legume si fructe. Si cel mai important, somn bun: inainte de ora 12 noaptea e cel mai indicat.
Asta e tot ce ai de facut.
Si ai rabdare. Efectele nu se vad peste noapte

| prettywomen explică (pentru Simonasimona1992):

Multumesc pentru sfat insa in 9 luni sa ma ingras 10 kg nu chiar e ok, insa sunt fete de la mine din clasa care au 70 kg, acestea tot sunt in crestere e ok?

| Simonasimona1992 a răspuns (pentru prettywomen):

10 kg in 9 luni nu e o ingrasare brusca.
70 de kg la 131-14 ani nu, nu consider ca e ok. Greutatea se raporteaza la varsta si la inaltime in principal. Dupa se ia in considerare si daca acea persoana face sport, etc.

3 răspunsuri:
| suntsuper a răspuns:

Doar fa sport in general. Cel mai bine e sa alergi seara pe racoare(ca pe caldura asta, ziua, e imposibil)
Si nu mai manca dulciuri, cu produsele de patiserie la fel, doar 2-3 felii de paine pe zi. Mananca multe legume, salate, fructe mai moderat pentru ca au foarte mult zahar si nu sunt chiar atat de sanatoase pe cum se crede