| FunkySmile a întrebat:

Hi. Cei care ati avut otita, la voi cum sa maifestat totul? Cat a durat? Cat de ingrozitor a fost? Ce ati facut? Cum ati trecut peste durerea ingrozitoare?
Am otita si sunt destul de ingrijorata, fiindca ma doare tare cryingcryingcrying. Nu stiu ce sa mai fac cryingcryingcrying...
Ceva ajuotr, sfaturi, cum a fost la voi tongue.
Merci love struck
Bye

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Ar fi bine sa mergi la medic in viitorul apropiat. Detalii despre manifestarile si tratamentul otitei gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/otita-externa
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

La mine otita a fost mai grava. A mea a inceput de la faptul ca mi-a intrat apa in urechi de la dus. Am fost la ORL unde doctora m-a intrebat daca ma internez iar eu am spus ca nu. Deci am facut injectii din 6 in 6 ore. Iar din 12 in 12 ore faceam cate 2. Eu am avut avantajul ca dupa prima zi de medicamente [ pentru ca luam o gramada de medicamente] mi-a trecut durerea. Dar ganeste-te cat de ingrozitor era sa fac acele injentii [ intramuscular adica in fund]. Succes. Si insanatosire grebnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine persista durerea de doua saptamani si am mers la ORL, la medic. De atunci zilnic fac Moldamin, s-a dovedit ca toate de la urechi au pornit de la gat. Nu stiu cat de mult te-am ajutat dar oricum insanatosire grabnica!

| valentina_3485 a răspuns:

Buna in primul rand ar trebui sa mergi la un medic, otita se trateaza cu antibiotice. Otita iti provoaca o durere ingrozitoare insanatosire gravnica.