| CosminN123 a întrebat:

Ma doare in dreapta jos, cred ca este apendicul, ma doare de aseară dar este o durere mică dar stresantă, si acum tot asa de mica este durerea dar nu se mai opreste, am stari de vomă si gaze, este apendicită? Nu am fost niciodata operat si imi e frica, e dureros?
-cat dureaza operatia?
-dacă ma trezesc in timpul operatie?
-pot pati ceva dupa operatie?
- cat stau in spital?
-cat costa?
Ajutorrrrr!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Nu astepta. Este singurul caz unde operatia (daca intr-adevar este ce spui tu) nu se programeaza ci se face pe loc. Mergi acum dimineata la medic.

| Boristez a răspuns:

Cosmin eşti un băiat in toată fire, ascultă sfatul meu : Du-te azi sau mâine de dimineață la doctor cu parinții/bunicii tăi
1. Operația durează circa 2 ore
2.Este imposibil si dacă te-ai trezii nu ai simții nimic datorita anesteziei
3. După operație vei sta 1 zi sau cateva ore la spital ca să îți facă nişte analize
4.Nu te costa nimic pentru că eşti un copil!
Sper ca ți-am fost de ajutor!

| alexandra109 a răspuns:

Nu am fost operata, dar din cate am auzit operatia nu dureaza foarte mult. Asta depinde si de cat de mult ai stat cu durerea...
Nu ai cum sa te trezesti in timpul operatie; de asta sa nu-ti faci griji. La spital ti se face o anestezie si aceasta dureaza pe parcursul intregii operatii.
Daca nu ai grija si faci efort dupa, operatia ti se poate desprinde, dar daca esti atent totul o sa fie ok.
Cateva zile, dar asta depinde si de cum evolueaza starea ta.
Pretul nu cred ca ar fi o problema; important e sa fii tu bine.
Sanatate multa!