| DenisaRamona99 a întrebat:

Hristos a Inviat! Am nevoie de ajutorul oamenilor care au trecut prin ce trec eu acum... In urma cu cateva saptamani, am suferit [ cred eu ca asta era ] un atac de panica. Inca de atunci traiesc cu frica si cred ca tot in panica sunt. Mi-am mai revenit, am stari cand sunt bine la loc si stari care nu-mi dau liniste sufleteasca. De un timp, cred si sper ca e pe baza psihicului care simte frica, am intepaturi in inima, dar acum ma doare putin inima nu intepaturi. Cand ma ridic de pe pat/scaun si dau sa merg undeva, ma ia cu ameteli, imi tot amortesc mainile. Mie imi este frica sa nu fac infarct, sa nu mor. [ mentionez ca nu prea mananc] Abia am sa fac 20 de ani, si inca nu mi-am trait viata, nu am cunoscut adevarata iubire, nu am evoluat ca om. Nu stiu ce sa cred, e posibil sa fac infarct? Ma duc maine sa vad daca am probleme de inima. Imi doresc foarte mult sa traiesc in continuare linistita o viata de om.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu faci infarct fără un motiv bine întemeiat. Nu poti muri subit dacă nu ti se intampla ceva grav, cum ar fi sa te fi născut cu un defect serios la inima sau sa fi obeza.

| DenisaRamona99 explică (pentru Donsavas):

Doamne ajuta sa nu! Ideea e ca de la panica aia ce o am in mine cateodata, ma dor unele locuri: ba inima, ba putin gatul, ba imi amortesc mainile... Si de aia spun, nu stiu daca sunt in pericol sau nu. Nu sunt obeza si probleme cu inima nu stiu sa am, oricum merg sa-mi fac un ECG.

| Donsavas a răspuns (pentru DenisaRamona99):

Dar dacă aveai, stiai deja. Bine, un control in plus nu strica. Dacă nu esti obeza, cred ca poti sta linistită până mâine pentru că nu patesti nimic asta seara.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu te doare nimic, acele simptome sunt induse de faptul ca esti incordata mereu si te gandesti ce ai mai putea pati. Poti merge sa faci psihoterapie si eventual sa iei un anxiolitic

| DenisaRamona99 explică (pentru AdelinaC):

Multumesc de vorbele sincere si de timpul acordat!