| anonim_4396 a întrebat:

Și voi cred că ați pățit-o, unii mai puțin, alții de mai multe ori.
Când ne intră săpun în ochi atunci când ne spălăm pe față, de ce totuși acea cantitate de săpun nu ne afectează ochii într-un mod mai grav, adică să ne slăbească vederea, să ne doară sau să ne usture ochii după aceea sau să orbim?
Săpunul are în compoziție elemente chimice și totuși de ce nu ne afectează vederea pe termen îndelungat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Sapunu are chimicale dar nu atata de concentrate sa ne omoare sau sa ne afecteze laughing altfel nu ar mai fi la vanzare sau folosinta.
Cand intra sapun,adica vorba vine,ca nu intra sapun,intra apa cu sapun, te ustura depinde ce sapun este.
Nu iti afecteaza vederea ca nu ajunge la retina, nu-ti intra in globul ocular, ce te ustura este tesutul din jurul ochiului nu ochiul propriuzis.
Ochiul este f bine protejat, mai nimic natural nul poate afecta, iar de orbit daca folosesti chimicale puternice da poti orbi.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ajunge să intre în ochi. Ochii încep să lăcrimeze și acea cantitate de săpun se elimină.

| WhiteLife a răspuns:

Cand simtitm durere in ochi, de multe ori nu este pentru ca substanta in sine este daunatoare, ci pentru ca solutia respectiva nu este izotona (are o presiune osmotica diferita) si si un pH diferit. De exemplu, injectiile intramusculare (de obicei antibioticele) sunt cunoscute ca sunt dureroase, tocmai pentru ca solutiile respective nu sunt izotone. Asa ca la locul administrarii este durere. In cantitate mare sau pe termen lung sigur ca detergentii ar afecta vederea, dar daca intra in ochi accidental sunt eliminati destul de repede cu ajutorul lacrimilor (de-asta si lacrimam, sa se "spele").

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece ochiul elimină în mod eficient substanțele intruse. În plus, vederea are loc în interiorul globului ocular, pe retină, iar săpunul mai departe de iris nu ajunge. De aceea e vorba doar se o inflamație și încețoșare a vederi până ce prin clipire repetată și glanda lacrimală ochiul reușește să elimine chimicalele dăunătoare. Corpul uman nu e ca un iPhone care intră la apă, ca să-l strici cam trebuie să bagi furculița în priză.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
Pana ajunge la iris are de parcurs cevawinking
https://upload.wikimedia.org/......eye_en.svg

| relian a răspuns (pentru alina2k18):

laughing si ce legatura are irisu cu sapunu? Asa daca o luam orice piesa a ochiului are un rol, fara ala nu am mai vedea corect.Imaginea se formeaza pe retina,iar pentru asta responsabili ar fi corneea si cristalinu,astea is cele mai importante piese ale ochiului,bineinteles fara restul nu ar functiona laughing
Intrebam ca idee de ce ai spus pana ajunge la iris e cale lunga.
Sapunu ala daca nu modifica fizic nimci,poate sa ajunga oriunde laughing ma refer daca nu arde ceva muschi,retina,ceva pe acolo,ori sa modifice forma unei piese.
Nu mai stiu anatomie laughing is dus de suflet,asa din cate miaduc aminte irisu regleaza cantitatea de lumina,zic si eu laughing nu-s sigur,de aia pupila aia se mareste sau se miscoraza,fctie de cata lumina este.
Alelante corneea si cristalinu is lentile, alea formeaza imaginea care ajunge pe retina, cam atat stiu in mare, asta daca o fi bine ce zic. Unele piese au nervi, vase de sange muschi, mai ales irisu.
In sf zic si eu sa nu adorm laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu...dar prefer apa simplă și din când în când o mască de față. Și sunt mulțumită de rezultat.