| Mihai47475 a întrebat:

Ieri am inhalat fum de la petarde. Am simtit un gust foarte nasol in gura. Ce mi se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Banuind ca nu ai inhalat 100 de petarde doar nu ai fost tampit si ai stat toata ziua cu nasul in ele. Nu ai patit nimic.
Am inhalat fum de la un incendiu si nu am avut nimic, dar nu am stat mai mult de 1-2 minute, altfel e jale.
Am luat ACC de acela efervescent 1 pe zi timp de 3-5 zile si a fost ok, am zis eu ca cureta plamanii desi nu-s atat de sigur.
Depinde cat fum inhalezi daca e cantitate mica nu patesti nimic daca cantitatea depaseste o anumita limita se poate muri, ma refer la fumul dat de un incendiu.
In cazul petardelor nu au alea mult fum cat mai ingrijorator ar fi ce contine acel fum cu praf.
Cu siguranta nu ai nimic! Mai ales daca nu te-ai simtit rau in niciun fel, nu te-a durut capul, nu ai vomat etc

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai fumat petarde. Plămânii se curăță automat.

| cfrtobias a răspuns:

Pai tu petardele ai bagat in gura sau ai stat langa sa iti puste daca ai testat?

| Nonolita a răspuns:

Da, gust de pucioasa. Daca ai rezistat pana azi, ai scapat. Pe viitor, fereste-te.