| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am tras pentru prima data in plamani si de atunci simt o usoara mancarime pe piept. Este normal pentru prima data? Am 14 ani.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca te sperie atat o mancarime, gandeste-te cum va fi cand, in cativa ani, o sa tusesti de or sa iti iasa ochii din orbite, te vor durea oasele, va fi greu sa respiri, vei rezista putin la efort etc. Sa vezi atunci ce-ai sa te sperii!

daniela
| daniela a răspuns:

Oare chiar ti-a placut atat de mult. o sa treaca si sper sa nu mai incerci... dauneaza rau sanatatii

| AvalohAlyn a răspuns:

E prea devreme la 14 ani.Plamanii tai sunt tineri. Daca de pe acum ii imbolnavesti, cum vor arata ei la 35-45 de ani cand vor fi saturati de atata fum? Nu uita de sanatate. Vrei sa fii sanatos sau bolnav? Nu uita ca plamanii sunt o parte esentiala din organism.

| elyssa20 a răspuns:

Eu zic ca mai bine te lasi de "sportul" asta extrem nu face bine, mai bine apuca-te de altceva lasa fumatul nu esti mai cool daca fumezi.

| danyyyel a răspuns:

Sper ca te'am speriatbig grinciteste totul fiindca merita

| danyyyel a răspuns:

Daca in caz te razgandesti si vrei sa te lesi de fumat (desi inca nu e dependenta si e momentul optim pentru a te lasa) si nu am terminat de raspuns simti o mancarime deoarece fumul toxic iti intra in plamani iar plamani in felul lor simt cei toxic si incearca sal scoata afara si de la fumat excesiv iti va mai iesi si vase de sange din plamani cand vei tusi... legiuitoarea am raspuns bine?big grin

| danyyyel a răspuns:

Bine continuat Psiholoagabig grin

| Teooo a răspuns:

Lasa tigarile ca precum ti-au zis si ceilalti membrii nu sunt sanatoase si cred ca si tu sti asta.In plus de la 14 ani nu e totusi cam devreme? happy

| Irina a răspuns:

Sunt atatea lucruri din jurul nostru care ne afecteaza sanatatea, dc sa mai incarcam si noi lista?

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asa prima oara...

| ciumpalaku a răspuns:

Renunta la tigara inainte de a o "gusta". Te va ucide cu siguranta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand am fumat eu prima data, m-am tinut de use, tu stai bine, tot inainte, pe cand primul pachet?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Încă un fumător la orizont. Nu este cam "târziu"?
Lasă plămânii şi mediul înconjurător fără fum ucigător.
O alergie la fumul de ţigară. Poţi lua o pastiluţă de Claritine (antialergic şi se găseşte la farmacie).
Practică un sport, este mult mai sănătos şi fugi de anturaj, că nu este bun pentru tine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica ieri ai facut pentru prima data sex oral?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am 14 ani si am pus mai demult o tigara in gura si nu mi-a placut happy Eu am scapat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu tot la 14 ani m-am apucat, dar eu cand trag in mine fum ma doare in gat si ma deranjeaza fumul cand ajunge in plamani e o senzatie nasoala de usturime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

. Bravo fiule... da-i inainte.ca na o viata avem si pe aia so ciuruim, ca sa simtim totu la maxim, cu diferite boli majoritate provocate de modul de viata personal, GG foarte cool. Prima data cand am fumat o tigara a fost la 11 ani... direct tbc> 2 luni numa prin spitale, fiind poate mai sensibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eti prost