| SpaNu88 a întrebat:

Ieri mi-a aparut o dunga verticala pe pectoralul drept, cred ca este o vergetura. ce sa fac sa stopez aparitia acestora? Ma gandeam sa merg la solar sa ma bronzez poate nu se mai cunoaste...
App momentan fac un ciclu cu stero deca, testosteron si danabol de 6 saptamani, am luat 9 kg pana acum. nu imi permit sa ma opresc tocmai acum cand mai am putin...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Vergetura apare atunci cand pielea se "rupe" deci isi pierde din elasticitatea lui, se intimpla mai ales cand te ingrasi in termen scurt. Atentie la hormoni! pot fii cauza si pot face si alte probleme, consukta un medic de sport sau medic de familie.
Exista creme (crema de cacao) special pentru vergeturi dar nu iti da nimeni garantie ca o vergetura aparuta deja sa iti dispara.
Oricum trebuie sa-l hranesti pielea si sa nu "intinzi coarda pana la maxim)

5 răspunsuri:
| andrey910 a răspuns:

A aparut pentru ca ai crescut prea repede, fortat. Am auzit de niste creme pentru preventia lor. Si eu am cateva pe spate.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Vergetura apare atunci cand pielea se "rupe" deci isi pierde din elasticitatea lui, se intimpla mai ales cand te ingrasi in termen scurt. Atentie la hormoni! pot fii cauza si pot face si alte probleme, consukta un medic de sport sau medic de familie.
Exista creme (crema de cacao) special pentru vergeturi dar nu iti da nimeni garantie ca o vergetura aparuta deja sa iti dispara.
Oricum trebuie sa-l hranesti pielea si sa nu "intinzi coarda pana la maxim)

| SpaNu88 explică (pentru PorcușorulDeGuineeaV):

Multumesc, am rezolvat demult problema incat nu se mai observa, doar daca te uiti atent de la 10cm

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns (pentru SpaNu88):

Apropo...de la ce vine imaginea ta

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Mda si eu am vergeturi la brate happy... nu mai poti scapa de ele, insca cu timpu ele isi schimba culoarea nu se mai vad asa rosiatice, sa se mai ascunda o sa ramana un fel de cicatrici ca si cum ai fi taiat happy