| Pnin a întrebat:

Ieri si azi am simtit pentru cateva minute ca imi pulseaza timpanul drept. Destul de deranjant. In ultima vreme mi-au mai si tiuit urechile. Sa ma ingrijorez? Stau ore intregi cu castile in urechi, dar volumul e mereu mediu sau incet. Poate sa fie de la asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cree ca mai degraba e de la tensiune. De obicei cand e sa surzesti se diminueaza auzul si tiuie constant urechea, auzi zgomote ciudate in ea, etc

| Invictusman a răspuns:

Cam da, e tinitus și nu se poate scăpa de asa ceva fiindcă nu exista tratament la ora actuala pentru tinitus fiind un simptom al altei afecțiuni.
Dacă ba revine ba dispare e tinitus intermitent, daca îl auzi mereu e tinitus permanent, cred ca din cauza faptului ca ai ascultat muzica în căști pe o perioada îndelungata.

| Zamolxis22 a răspuns:

E tinitus. Daca iti pulseaza timpanul in sincron cu inima poate fi de la tensiune, daca nu poate e de la o hiperacuzie sau o gramada de alte chestii, daca esti stresat/a poate fi de la asta, oricum e bine sa mergi pe la un ORL.