| AnneM123 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste pastile pentru stres? Sau orice, sa nu mai fiu asa emotiva si sa ma panichez? Ceva care sa nu aiba efecte adverse, fiindca am auzit ca la unele cum ar fi antidepresivele ingrasa?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceaiul impotriva stress-ului:
Intr-o cana de 250 ml (un sfert de litru) se pune cate o lingurita /plic de ceai de salvie si ceai de tei.
Se toarna peste ceai apa fierbinte clocatinda, luata de pe foc, se amesteca bine cu o lingurita si se acopera cu un capac /farfurioara etc.
Se lasa sa se raceasca pana la temperatura camerei, dupa care se strecoara prin sita intr-o alta cana sau pahar.
Se indulceste cu o lingura de miere naturala, amestecat bine in ceai.
Se bea ceaiul dimineata, cu un jumat de ora dupa trezire si inainte de mancare.
La nevoie, dupa masa se mai bea inca o cana de asemenea ceai.

Pentru a avea efect, ceaiul se va bea zilnic, timp de 2-3 saptamani, dupa care se tine o luna de pauza.

| AvalohAlyn a răspuns:

Stresclin Complex
Buna.

Stress Management B Complex(Calivita)
Magneziu cu vitamina B6(de calitate)
Emocalm
Nervocalmin
Rhodiolin(Calivita)
Incearca unul din acestea nu toate,sau cate unul pe rand, sa vezi ce are efect

Multa sanatate!

| M4RK a răspuns:

Buna! MagneB6 sau Magnerot sunt pastile care contin magneziu si te ajuta in cazul stresului, oboseli iti da o stare de bine atat timp cat le iei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Semințe de floarea soarelui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastile pentru stres, din comert "over the counter" fara prescriptie, n-au nici un efect.
SI cele care au efect, iti bulesc hormonii, si devii dependenta de ele.
Dupa o perioada o pastila nu isi va mai face efectul, pentru ca corpul developa o rezistenta la substantele alea, si trebuie sa iei una jumate, apoi 2, si dupa ce lasi, daca mai poti, e crunt.
Nu-ti doresc.
O data ce te joci cu hormonii si cu nivelul serotoninei, cu pastile, corpul tau va deveni dependent de ele.

| Anonim24122004 a răspuns:

Iati o jucarie antistres e foarte buna nu ai afecte adverse e distractiva si faci si economie de bani pentru ca aia dureaza mult si nu mai trebuie sa dai in fiecare luna alti bani pentru medicamente deci economie si stress disparut 2 iepuri dintr-o lovitura bafta! tongue