| Anna04 a întrebat:

Imi spuneti si mie cam cat va costat, pe cei care purtati, un aparat dentar fix? cum e cu el? ce "reguli" trebuie` sa respecti? cat trebuie sa-l ti? p voi cum va privit lumea(si-au batut joc d voi)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| luciana200972 a răspuns:

Cand m-am interesat eu pentru unul ascuns(in spatele dintilor- sa nu se vada) era cam 4000 de lei, nu prea ar tb sa te intereseze parereaaltora, fii puternica si poarta-l cu mandrie, dc te lasi doborata de parerile celor din jur te vor calca in picioare

| Andruşcă a răspuns:

Eu am puratat aparat dentar fix cu bracketi ceramici 2 ani(la mine a fost complicat, in mod normal se poarta cam 1 an). Aparatul a fost 6000 ron si consultul lunar 200 ron(dar mai imi facea si deltatraj, mai imi punea ceva pe dinti, etc).Eu mi l-am pus la o clinica de fite...In mod normal aparatul e in jur de 3000 ron si in fiecare luna consultul in jur de 100 ron(sau mai putin). Rezultatele sunt foarte bune, acum am dintii aliniati perfect(de la strambatura de 0.5 cm acum sunt la line). Efecte mici se vad inca din prima saptamana iar cam dupa 2 luni o sa te obisnuiesti complet cu el in gura, nici nu il mai simti. Aparatul il tii non-stop in gura, nu ai cum sa-l dai jos deoarece e lipit de dinti.Mananci, dormi si te speli cu el dar dupa cum spuneam mai sus dupa 1-2 luni nu il mai simti in gura deloc.Reguli speciale nu sunt, dar trebuie sa ai grija cu nucile, alunele si lucrurile tari deoarece se poate dezlipi cate un bracket(daca se intampal asta ti-l lipeste la loc la consultul lunar). Nimeni nu mi-a zis nimic de rau, ba chiar m-au laudat ca am asa ceva. Oricum, aparatul nu prea este observabil nici cand vorbesti.

| Dianaa94 a răspuns:

Eu nu am purtat unul fix dar era un fel de placa dentarathinking si m-a costat cam 2 mil jumate (dar acu 5 anibig grin )L-am purtat cam 4 luni