| anonim_4396 a întrebat:

În ultimii ani am suferit de depresie bipolară, iar de câteva săptămâni nu mai am acea stare.
Există riscul să reapară?
Întrebarea asta este pentru cei care au avut depresie bipolară

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Parca se numea tulburare bipolara si nu depresie bipolara, cel putin eu nu am auzit de acest termen dar sunt o persona simpla ca si tine nu sunt psiholog...cu depresia m-am confruntat si eu si stiu cum este. Nu ma refer ca am avut un episod depresiv cum poate avea orice om in aceasta viata 1 data in viata lui ci o depresie adevarata tratata si recurenta.
Ca sa-ti raspund la intrebare da depresia poate sa reapara, dar nu iti face griji, nu reapare de nicaieri si nu reapare la toate persoanele.
Nu iti poate garanta nimeni ca starile acelea nu se vor intoarce sau poate nu se vor mai intoarce niciodata. Din pacate cum bine sugera o persoana cu care eu am intrat in polemica in momentul cand spunea ca se poate si fara pastile, el spunea ca trebuie cautata cauza pentru ca pastilele trateaza simptomele e adevarat si asta dar l-am rugat sa spuna care este cauza care declanseaza aceste boli si a tacut.
Este greu de depistat o cauza, cert este ca depresia in afara de faptul ca este o boala chimica ce implica scaderea unor substante precum serotonina din creier mai are si alte cauze mai mult sau mai putin cunoscute.
Sfatul meu incearca sa nu te expui la certuri sau orice lucruri care iti fac rau pe plan sentimental si psihic, incearca sa ai o mana de prieteni in jurul tau si sa iesi foarte des la aer, aerul face foarte bine trupului si spiritului.
Si daca apar din nou vechi menifestari tine-ne la curent sau cel mai bine mergi si consiliaza-te unui psiholog, si cauta unul care apeleaza si la alte metode complexe de consiliere prin vorbire si nu doar prin pastile pentru ca vrem nu vrem aceste pastile au si efecte adeverse.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista riscul sa reapara daca te reintroci la vechile obiceiuri de a manca prost sau ce nu trebuie si de a nu dormii orele necesare din noapte.

| Donsavas a răspuns:

Nu te autodiagnostica si mergi la un psihiatru sa te trateze. Ca e psihoză, ca e nevroza, important este sa le ții sub control.