| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

In urma cu 4 ani la un antrenament la fotbal (era primul antrenament după perioada de iarnă și foarte frig, avem atunci 15 ani).
Țin minte că am făcut încălzirea corespunzător,însă antrenamentul a fost extrem de intens, undeva spre sfârșitul antrenamentului la un exercițiu de genu (sprint înainte -inapoi de doua ori cu finalizare la poarta) atunci,in momentul șutului am simțit o durerea și trosnitura la nivelul inghinalilor (sper că nu greșesc,adică unde se uneste coapsa cu soldul, sper sa se înțeleagă chiar daca nu am zis corect laughing) )+ o lipsă de forta în piciorul respectiv.
După acest eveniment am continuată să merg la fotbal, disconfortul și durerea apar doar după 10-20 minute din meci. Știu că trebuia sa fac repaus,dar la mintea mea de atunci, nu gândeam așa.
Revenind, acel disconfort, durere și lipsa de forță în picior a continuat destul de constant la efort timp de 6 luni.
De atunci până acum durerea și lipsa fortei a mai apărut doar sporadic.
Însă,mă confrunt cu o incapabilitate de a"suci" piciorul drept în anumite poziții (în viața de zi cu zi sau la fotbal nu mă prea afectează).
Spre exemplu,piciorul drept nu-l pot pune peste piciorul stâng sau nu-l pot întinde spre partea stângă la fel că în partea dreaptă,e că și cum ceva mă oprește și nu mai pot face acele lucruri.
Știu că descrierea este alambicată,dar sper sa se înțeleagă și poate veniți cu o părere ceva, despre ce ar putea fi.
După această perioadă nebuna intenționez să merg și la medic, însă poate până atunci ma ajutați voi să-mi fac o părere.Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Tian44 a răspuns:

Primul lucru de facut in astfel de cazuri e clar repaus si mers la medic. Accidentarile se intampla si tu ai avut una dintre cele mai periculoase: ruptura musculara, ea poate fi de la slaba la totala, tu ai experimentat una medie si trebuia tratata la medic, cea mai mare greseala a fost ca 1. nu ai mers la medic 2. ai continuat sa fortezi piciorul... In acest moment ruptura s-a vindecat in conditii proaste, trebuia sa actionezi cat mai repede, acum, dupa 4 ani, nu mai ai ce face, asa o sa traiesti... la un moment dat poate sa dispara, ai grija!

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Tian44):

Îți mulțumesc frumos pentru răspuns. Una peste alta sper sa fie doar atât, ci nu ceva și mai grav.

| Tian44 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Nu-s doctor deci ti-am zis opinia mea avand ceva experienta, zona aceea e clar slabita si muschiul posibil format gresit, acum tu stii ce si cum. tu iti poti da seama daca se va agrava in cazul unei noi fortari bruste sau daca isi va reveni incet. Oricum, inca ai posibilitatea de a merge la medic, desi foarte tarziu, s-ar putea ca zona aia sa fie problematica, nu stiu exact ce poate sa-ti faca, poate sa recomande chiar si operatie daca considera ca nu o sa-ti treaca si va fi decizia ta daca vrei sa risti sa traiesti toata viata cu ea sau sa-ti faca operatia si sa-ti treaca in 1-2 ani complet, esti tanar. nu poti trai asa toata viata, in caz de operatie eu zis s-o faci, cu o alimentatie buna si recomandarile medicului o sa fi ca nou foarte repede!